Gülbirlik Üreticilere İki Ayrı Ön Ödeme Yapacak

Gülbirlik'in 2022 Gülçiçeği alım kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Gülbirlik yönetimi bu yıl ilk kez üreticilere kampanya ortasında ve sonunda olmak üzere iki ayrı ön ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Haziran 2022 15:00
Gülbirlik Üreticilere İki Ayrı Ön Ödeme Yapacak

Gülbirlik'in 2022 Gülçiçeği alım kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Yağışların yerini etkili sıcakların aldığı şu günlerde Gülbirlik’in gülçiçeği alımı yaptığı merkez sayısı da 40’ı geçmiş durumda. Bu sayının önümüzdeki günlerde 50’ye ulaşması bekleniyor.

ÜRETİCİLERİMİZE İKİ AYRI ÖN ÖDEME YAPACAĞIZ

Dünya gülyağı ihtiyacının yüzde 65’inin tek başına karşılandığı Isparta’da bir yandan Gülçiçeği alımları devam ederken, bir yandan da üreticileri Gülçiçeği taban fiyatının ne kadar olacağına ilişkin heyecanlı bir bekleyiş sarmış durumda. Ancak Gülbirlik yönetimi bu yıl ilk kez üreticilere kampanya ortasında ve sonunda olmak üzere iki ayrı ön ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Belirlenecek kilogram fiyatı üzerinden yapılacak ön ödemelerle üreticilerin mağdur olmaması sağlanacak ve ihtiyaçları da karşılanmış olacak. Gülçiçeği taban fiyatı belirlendikten sonra hesap kapatma işlemi uygulanacak ve üreticilere belirlenen fiyat üzerinden daha önce aldıkları ön ödeme bedeli düşülerek geri kalan kısmı da ödenmiş olacak.Konuyla ilgili olarak Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik,  gül üreticilerini sevindiren açıklamalarda bulundu.

Çelik, geçtiğimiz yılların aksine bu yıl ilk kez gül üreticilerine kampanyanın ortasında ve sonunda olmak üzere belirlenecek kilogram fiyatı üzerinden üreticilerin topladıkları gül miktarına göre iki kez ödeme yapacaklarını ve fiyat belirlendikten sonra da hesap kesimi yaparak belirlenecek taban fiyat üzerinden üreticilerin bedellerinin tamamen kapatılmış olacağını söyledi. 

Çelik, konuya ilişkin açıklamasında şöyle dedi:“Bu yıl ara ödeme konusunda farklı bir uygulamamız var, biz bu konuda  üreticilerimizi SMS yoluyla ilettiğimiz gibi alım merkezlerimizde de astığımız levhalarla duyurduk. Biz bu yıl farklı bir ödeme politikası takip edeceğiz, yani 15 Haziran’a kadar olan süreçte diyelim bir ödeme yapacağız, vatandaş ne kadar gül vermiş toplamda 5 bin kiloluk bir rekoltesi var ama 15’ine kadar bir ton gül vermiş tespit edeceğimiz kilogram başı fiyatı üzerinden ön ödeme  yapacağız, arkasından kampanya bittikten sonra 15’inden sonra teslim ettikleri gülçiçeği tutarı kadar da işini görsün, ihtiyacını karşılasın borçlarını ödesin düşüncesiyle ikinci bir ödeme daha yapacağız. 

Son ödeme yani hesap kapatma işi de gülçiçeği fiyatı tespit edildikten sonra olacak. Üreticilerimiz şu günlerde alım merkezlerine teslim edecekleri gül miktarı ne kadar çok olursa alacakları para da o kadar fazla olacak.”

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.