Gülün Yerini Domates Alıyor

Isparta'nın meşhur gül ve üzüm bağları artan dolu yağışlarından etkilenince üretici çözümü domates yetiştirmekte buldu

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ekim 2010 12:03
Gülün Yerini Domates Alıyor

Isparta'nın Deregümü Köyü'nde, gül ve üzüm bahçelerine kurulan seralarda domates üretimi başlatıldı.

Deregümü Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Kamil Bayram, üç yıl önce köyde birkaç üreticinin başlattığı serada domates yetiştirme çalışmasının bugün geniş bir bölgeye yayıldığını belirtti.

Yüzde 30'u ihraç ediliyor
Geçen yıl 150 dekar olan üretimin bu yıl ikiye katlandığını söyleyen Bayram, üretimin yüzde 30'unun ihraç edildiğini, yüzde 70'inin ise iç piyasada tüketildiğini kaydetti. Kardelen cinsi, aroması güzel sofralık domates üretimi yapıldığını aktaran Bayram, 350 dekar serada domates ürettiklerini söyledi. Doludan dolayı gül ve üzüm üreticilerinin zarar gördüğünü anlatan Bayram, üreticilerin domatese yöneldiğini belirterek, ''Domatesten iyi gelir sağlanması üzerine gül ve üzüm fidanları sökülerek yerine seralar oluşturuldu'' dedi.

Bölgede 3 bin ton rekolteden 5 milyon TL civarında gelir bekleniyor. Üretimin büyük bir kısmı ise Antalya'daki turizm işletmelerine satılıyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.