İki Milyonu Aşkın Fidan Dikeceğiz

Isparta Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında belirlediğimiz alanlara 2 milyon 94 bin fidan dikimi gerçekleştireceğiz” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mart 2022 12:59
İki Milyonu Aşkın Fidan Dikeceğiz

 

İKİ MİLYONU AŞKIN FİDAN DİKECEĞİZ…

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak bu yılki hedeflerinin 2 milyon 94 bin fidan dikimi yapmak olduğunu kaydeden Isparta Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş, “Bizim fidan dikim mevsimlerimiz yılda iki dönemdir. Bu nedenle biz Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında belirlediğimiz alanlara 2 milyon 94 bin fidan dikimi gerçekleştireceğiz” dedi.

Orman haftası dolayısıyla Basınla bir araya gelen Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş, haftanın dolu dolu geçtiğini belirterek, “Koçtepe’de şehitlerimiz anısına fidan dikimi yaptık ve ayrıca Bölge Müdürlüğü olarak halkımıza fidan dağıttık” dedi.  

BÖLGE MÜDÜRÜ ORMAN HAFTASINI DEĞERLENDİRDİ

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman haftası dolayısıyla Isparta Orman Bölge Müdürlüğü basınla kahvaltılı sohbet toplantısı düzenledi. Bölge Müdürlüğünün sosyal tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya Isparta Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş, Bölge Müdür Yardımcıları Özlem Cevahirci ve Hüseyin Balcı ile Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Niyazi Bayrak, Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Baş ile çok sayıda medya mensubu katıldı. Kahvaltılı basın toplantısında Uluborlu Belediye Başkanı Aziz Tuna’da hazır bulundu.

Toplantıda Isparta Basını ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Orman Bölge Müdürü Ataş, Orman haftası etkinlikleri çerçevesinde yapılan faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi. Ataş, “Hafta dolayısıyla bir dizi  etkinliklerde bulunduk. Koçtepe’de şehitlerimizin anısına fidan dikimi gerçekleştirdik ve ayrıca  Bölge Müdürlüğü olarak 10 bin fidan dağıtımı yaptık. Kurum ziyaretlerinde bulunduk, Iyaşpark Sinemasında hafta boyunca öğrencilerimize yönelik Orman Vatandır isimli belgesel film gösteriminde bulunduk. Dolayısıyla dolu dolu bir orman haftası etkinliklerimiz oldu.”

Orman Bölge Müdürü Ataş, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Isparta’da geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangın alanlarının temizlendiğini ve yeniden sözkonusu alanların yeşermesi için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Isparta Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş, Çandır bölgesinde yanan alanların yüzde 90’ında  tohum ekimi yapıldığını ve çimlenmenin de başladığını bu durumun son derece sevindirici olduğunu kaydetti.

BU HAFTA 10 BİN FİDAN DİKECEĞİZ

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak bu yılki hedeflerinin 2 milyon 94 bin fidan dikimi yapmak olduğunu kaydeden Ataş, “Bizim fidan dikim mevsimlerimiz yılda iki dönemdir. Birinci dönemimiz İlkbahar ve ikinci dönemimiz de Sonbahar aylarıdır. Bu nedenle biz Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında belirlediğimiz alanlara 2 milyon 94 bin fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Çalışmalarımıza başladık, ilk etapta orman haftası dolayısıyla 10 bin fidan dikimini yapmış durumdayız” dedi.

YANAN ORMANLIK ALANLARDAN 1260 HEKTARLIK ALANDA ÇALIŞMA YAPACAĞIZ…

Isparta’da geçen yıl yaşanan talihsiz orman yangınlarında 1830 hektarlık alanın zarar gördüğünü ve bu zarar gören alanlarda ne kadarlık bir ağaç kaybının olduğunun ise tespitinin zor olduğunu ifade eden Isparta Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş, “Bu alanlardan sadece 1260 hektarlık alanda çalışma yapabileceğiz” dedi.

ISPARTA ASLINDA ORMAN ZENGİNİ

Isparta’nın bölgemizde Antalya’dan sonra orman zengini bir şehir olduğunu kaydeden Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş, “Yüzölçümü baz aldığımızda Isparta’da orman yönünden zengin iller arasında yer almaktadır. Sütçüler en yoğun ormanlık alanına sahip ilçemiz” dedi.

YANAN AĞAÇLARI GENELDE ORMA FABRİKASI SATIN ALDI

Geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınları sonucu zarar gören ormanlık alanlardaki ağaçların kesimini yaptıklarını ve bunların satışını gerçekleştirdiklerini ve böylece 106 milyon liralık gelir elde ettiklerini kaydeden Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş, “Yanan ağaçları satarak önemli bir gelir elde ettik, Isparta’da satışa  sunduğumuz yanan ağaçları genelde Orma fabrikası satın alarak değerlendirdi” şeklinde konuştu.

MEVSİMLİK İŞÇİ ALACAĞIZ…

Orman Genel Müdürlüğü olarak bu yıl orman yangın sezonu öncesi 2500 mevsimlik işçi alımı yapılacağını belirten Bölge Müdürü Ataş, “Ancak Isparta’ya ne kadarlık bir mevsimlik işçi alımı olacak, henüz belli değil. Böylece gücümüze güç katmış olacağız. İşkur kanalıyla yapacağımız alımlara ilişkin rakamlar belli olunca kamuoyu ile bunları paylaşacağız” dedi.

ORMAN GÖNÜLLÜSÜ OLMAK İSTEYENLER E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPABİLECEK

Ayrıca Orman yangınlarında gerekli hallerde görevlendirilmek üzere gönüllü olarak orman gönüllüsü olmak isteyenlerin başvurularının da E-devlet üzerinden kabul edildiğini belirten Ataş, “800 orman gönüllüsü için şimdiye kadar 1000 tane başvuru yapıldı, başvurular hala devam ediyor. Biz bu orman gönüllülerini önce eğitime tabi tutacağız, bunları gerekli görürsek orman yangınlarında değerlendireceğiz. Çünkü biliyorsunuz orman yangınları çok tehlikeli bir ortam, bizler bile yangına karşı dayanıklı ayakkabı ve giysi giymemize rağmen sıkıntılar yaşayabiliyoruz, bu nedenle herkesin orman yangınlarına müdahale etmesini doğru bulmuyoruz. Çünkü böyle durumlarda biz hiç kimsenin tırnağına bile zarar gelmesini istemeyiz. Orman gönüllüsü demek bizimle birlikte ormana gidip orman yangınlarına katılabilecek kişi demektir. Tabi önce bu kişileri bir dizi eğitime tabi tutacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Isparta