İran Modeli Rapordan Çıktı

CHP, başörtüsü sorununa ilişkin taslak raporunu tamamladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Ekim 2010 21:21
İran Modeli Rapordan Çıktı

CHP, başörtüsü sorununa ilişkin taslak raporunu tamamladı.

CHP'de Bilim Kültür Platformu Başkanı Sencer Ayata başkanlığındaki komisyonun raporunda çözüm için çeşitli formüller yer aldı. NTV'nin haberine göre önerilerin başında YÖK'ün kaldırılması ve üniversitelerin özerk hale getirilmesi bulunurken, özerk üniversitede kamusal alan olmayacağı için kararın üniversite yönetimlerince daha rahat alınabileceği belirtiliyor.

KAMUDA ÇALIŞAMASINLAR; Başörtüsü sorununun herhangi bir yasada kıyafet vurgusu yapılmadan çözümü istenirken, türbanın ilk ve ortaöğretime girmesine müsade edilmemesi, kamu hizmeti verenlerin başörtüsü takmasının önüne geçilmesi gerektiği ifade ediliyor. Ayrıca, sorunun çözümünün anayasa ile AİHM ve Danıştay kararlarıyla çelişmemesi gerektiği de dile getiriliyor. Daha önce yer aldığı iddia edilen bazı bölümlerin ise rapordan çıkarıldığı ifade ediliyor. Basına sızan haberlere göre raporun ilk halinde Ayata 'saçın bir bölümü açık örtünme şekli belirlenmelidir' önerisinde bulunmuştu.

ÖRTÜNME MODELİ YOK; CHP lideri Kılıçdaroğlu'na teslim edilen son raporda herhangi bir örtünme şekli önerilmediği belirtiliyor. Başbakan Erdoğan rapordan çıkarılan öneriye sert tepki göstermişti. Ana muhalefet partisinin başörtüsü sorununu modacılara havale ederek çözemeyeceğini ifade eden Başbakan Erdoğan "Yıllardır toplumu kışkırtmak için "Türkiye İran oluyor" korkusunu pompalayan CHP bugün döndü dolaştı, Türkiye'nin başörtülü kızlarına İran modeli ile örtünmeyi tavsiye ediyor. Bir özgürlük meselesini, bir insan hakkını, bir inanç özgürlüğünü kahkül, perçem meselesine indirgediler" diye tepki göstermişti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler