ISBAŞ ve ISTEM'de Şok

ISBAŞ ve ISTEM'de Şok

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Temmuz 2019 01:59
ISBAŞ ve ISTEM'de Şok

“Altın yumurtlayan tavuk” ve “Ortadoğu’nun en büyük fabrikası” nitelemeleriyle önceki Başkan Günaydın’ın gözdeleri arasında yer alan ISBAŞ ve ISTEM, Başkan Başdeğirmen’i şoka uğrattı. ISBAŞ’ın 2 banka hesabının da icralık olduğu, madenlerin ruhsat paralarının ödenmediği ve ISTEM’de 14 aydır tek bir taş bile üretilmediği ortaya çıktı. Konu hukuka taşındı.

ISBAŞ'taki tabloyu görünce şok olduklarını dile getiren Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, "ISBAŞ'ın 2 banka hesabı da icralık. Ponza alınacak madenlerin ruhsatları paraları ödenmediği iptal edilmiş. Bunun 93 bin lira cezasını ödedik" dedi.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ISBAŞ’a altın yumurtlayan tavuk denilen yere, çok varlıklı ve Ortadoğunun en büyük fabrikası dediğimiz fabrikanın içerisine girdikleri zaman şoka uğradıklarını açıkladı.

Başkan Başdeğirme “İki tane banka hesabı var ISBAŞ’ın ikisi de icrada bankalara para yatamıyor, bankalardan işlem yapılamıyor yani siz ISBAŞ’dan briket alsanız bin tane ora verceğiniz parayı bankaya yatıramıyorsunuz kendi işyeriniz gibi geliyorsunuz ISBAŞ’a bin tane briket alıyorsunuz çıkarken parayı veriyorsunuz alam kişi cebine sokuyor orası şahsi iş yeri haline gelmiş pomza alınacak arazilerin ruhsatları iptal edilmiş. Pomza arazisinin yatırılması gereken bir parası var her yıl bizim üç tane ocağımız var bunların da ödenmesi gereken para 217 bin TL buraların kullanım parasının ocak ayında yatırılması gerekiyordu ama yatırılmamış biz buraya 93 bin TL ceza ödeyerek ocakları açtırdık ruhsat yenilenecek ki bizde kullanmaya devam edebilelim” dedi.

CEZA ÜSTÜNE CEZA
SSK ve işçilerden dolayı ISBAŞ'ta sürekli ceza ödediklerini belirten Belediye Başkanı Başdeğirmen, "20 bin lira ödemedikleri için işletme haritası çizilmemiş ve ruhsat iptal edilmiş. Bu nedenle 500 bin lira muhammen bedel ile yeniden ihaleye çıkıldı" diye konuştu. Başdeğirmen, “SSK belge istemiş süresinde istediği için 16 bin 730 TL ceza yazılmış her zaman verilmesi gereken bir belge işten çıkarılan ISBAŞ’taki bir kişi işe iade istiyor işe iadeyi kazanıyor işe iadesi yapılmıyor bunun cezası ise 64 bin TL iade yapılmadığı için 185 bin TL şuanda devam eden davası var bir kişinin 77 bin 600 TL ödenseydi işten çıktığında bu işin arkası olmayacaktı 263 bin TL ödememiz gerekiyor 77 bin 600 TL’ye karşılık ISBAŞ’ta bir eleman için ruhsat talebinde bulunuyor ruhsat talebi bulunduktan sonra işletme haritası çizilmesi gerekiyor, işletme haritası çizilmediği için 20 bin TL, ayrıca yerine 52 bin TL ceza geliyor arkasında da ruhsat iptal ediliyor para zamanında yatmadığı için bakın asıl kötü olan bu bizim pomza ocaklarımız var ama bunlar devletten ruhsatlı çalıştığımız ocaklar bunların takip edilmesi gerekiyor. Onun içinde tekrar ihaleye çıkıyoruz ihalenin çıkış muhammen bedeli 500 bin TL biz eğer 20 bin tl yatırmadığımız için ihaleye çıkıp tekrar biz alacağız başka alan yok zaten 500 bin tl muhammen bedelle ihaleye giriyorsun” dedi.

MUHASEBE ÇALIŞANINA HAFTA SONU VE BAYRAM MESAİSİ YAZMIŞ
ISBAŞ'ta muhasebede çalışan 4 kişinin bayram dahil, her hafta sonu kendilerine mesai yazdığını ama çalışmadığını açıklayan Başkan Başdeğirmen, "ISBAŞ'taki 1 araca 44 haciz konulmuş. Satmayacağız, sattırmayacağız dediler ya demek ki doğruymuş! Çünkü 44 hacizli bir aracı satamazsın" ifadelerini kullandı. Başdeğirmen, “Muhasebe bölümünde 4 arkadaş var fabrika çalışmıyor her hafta sonu kendilerine mesai yazıyorlar buna bayram dahil birde fabrikada imalat yok her hafta sonu mesai bir kişinin ayda 45 saat mesai yapma hakkı varken 85 saate kadar kendilerine mesai yazıyorlar çünkü onlar orada birbirlerini idare edebiliyorlar. Birisine dedim ki sen gitmeden kendine nasıl mesai yazıyorsun dedim diğerleri yazıyordu bende yazdım dedi. Geldik iki tane bankada icralar var bunları kaldırmak için 495 bin TL parayı yatırdık hemen icraları açtık satmayız sattırmayız dediler ya ben kendilerine hak verdim aslında neden biliyormusun ISBAŞ’taki bir tane arabada 44 tane haciz var üzerinde bunu nasıl satacaksın işte satılmaz sattıramazlarda” dedi. Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ISBAŞ'taki bir iş makinesinin satıldığı ve bir aracında kazaya karışmadığı halde kaza yapmış gibi gösterildiği yönündeki iddialara da yanıt verdi. Başdeğirmen “İzinsiz alınan pomzalar izinsiz alınan tüfler satıldığı yerler tespit edildi binlerce ton gönderilen yerler tespit edildi izinsiz pomzalar gitmiş hukuki yollara başvuruldu” ddi.

14 AY BOYUNCA TEK TAŞ ÜRETİLMEMİŞ
Belediye'nin diğer şirketi ISTEM'de de durumun ISBAŞ'tan farksız olduğunu vurgulayan Başdeğirmen, "14 ay hiç taş üretmeden oturmuşlar. Kilit taşı da Bucak'tan para ile almışlar, kendi ocağımız varken" dedi. Başkan Başdeğirmen, “Devletimizden aldığımız bir iznimiz var maden ocağımızın olduğu alanın dışına çıkılmış bunun dışına çıkıldığı için 297 bin TL ceza geldi. Dışına çıkılan alanda 50-100 metre kadar bir alan bizim taş kesme makinelerimiz var hiçbirisi çalışmıyor hepsi arızalı 54 tane çalışan var İSTEM’de yanlarına gittim dedim ki arkadaşlar siz ne yapıyorsunuz dedim başkanımız bizler taş olmadığı için oturuyoruz dedim ki neden taş yok ocakların paraları yatırılmadı onun için taş yok dediler ve ne zamandan beri böyle dediğimde ise 14 aydır oturduklarını söylediler.

54 kişinin çalıştığı yerde 4 kişi sadece kilit taş basıyor, 50 kişi çalışmadan sabah gelip akşam geri dönüyor bunlara da her ay SSK ve maaşlarla birlikte 250 bin’den fazla para ödeniyor sokaklarda kullanılan o taşlar var ya hepsini dışarıdan alıyoruz paralarını ödüyoruz bizim kendi ocaklarımız ve makinelerimiz varken insanın içi kan ağlıyor. Bir tane kalıp yaptırmışlar 140 bin TL’ye aynı kalıbı araştırdık ve biz aynısını 40 bin TL’ye yaptırdık. Hem takip edilmemiş hem umursanmamış hem borçlar ödenmemiş hem imalat yapılmamış ve o insanlara maaş ödenmiş ve kimseye izin kullandırılmamış çalışmıyorken fabrika izinlerini kullandırın ve belediyede çalışıp da 200-300-400 gün izni olan kişiler var bu ne demek biliyor musunuz bir kişi 10 yılda 210 gün izin hakkı kazanıyor ve emekli olduğu zaman 72 bin TL bu izin parasını alıyor İSTEM şuanda 32 milyon TL borcu olan bir firma” diye konuşu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.