Isparta İçin Gül Vakti!

Isparta İçin Gül Vakti!

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2019 09:18
Isparta İçin Gül Vakti!

Türkiye’nin gül bahçesi Isparta, Peygamber kokusu olarak anılan gül çiçeğinde hasat dönemine giriyor. Bazı bölgelerde yavaş yavaş açmaya başlayan gülde bu yıl yüksel rekolte beklentisi var. Gül hasadının yaklaşık 50 gün sürmesi bekleniyor.

2019 Gül Çiçeği sezonunun başlamasına sayılı günler kaldı. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, yaklaşık 50 gün sürmesi beklenen hasat döneminin bir haftaya kadar yoğunlaşacağını kaydederek “Bu yıl rekoltede önemli bir artış olmasını bekliyoruz” dedi.

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'ini karşılayan Isparta'da, gül çiçeği hasadı kısa süre içerisinde başlayacak. Bazı bölgelerde güç çiçekleri açmaya başladı bile. Gül Çiçeği hasat döneminin yaklaşık 2 ay sürmesi ön görülürken, rekoltede de ciddi bir artış beklentisi var.

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “2019 yılı gül çiçeği sezonunun bir haftaya kadar yoğun bir şekilde başlamasını bekliyoruz. Tesis ve fabrikalarımız Nisan ayı içerisinde sezon için hazır hale getirildi. Yaklaşık 45-50 gün gül çiçeği hasat dönemi sürmektedir. Bu hasat süresi iklim şartlarına göre değişmektedir. Bu yıl kış mevsiminin yağışlı geçmesi ve aşırı bir don hadisesi yaşanmaması ( bazı bölgelerde kısmi don hadisesi dışında ) dikkate alındığında ve bundan sonra da herhangi bir olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmaz ise geçen yıllara göre 2019 yılında önemli bir rekolte artışı olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

PEYGAMBER KOKUSUNUN İSTİHDAM KATKISI
Sezon boyunca sadece gülyağı fabrikalarında 150 – 200 civarında geçici istihdam sağlanacağını kaydeden Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Sezon süresinde yaklaşık 45-50 civarında alım merkezleri oluşturulacak gül çiçekleri fabrikalara sevk edilecektir. Sezon içerisinde Gülyağı Fabrikalarında 150-200 civarında geçici işçi istihdam edilecektir. Her şey planlandığı şekilde devam ettiği takdirde Haziran ayı sonu veya Temmuz ayı başında gülyağlarımızı pazara sunacak hale getirip pazarlama çalışmalarına başlayacağız. Genel olarak dünya pazarlarında sektörel bazda arz talep dengesi üreticiler aleyhine gelişiyor olsa da bizler üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmesi için gayret edeceğiz” diye konuştu.

KOZMETİK SANAYİNİN EN PAHALI HAMMEDDESİ
Isparta gül yağının dünya kozmetik sanayiinin en pahalı hammaddesi olduğunu da vurgulayan Hasan Çelik, dünyaca ünlü parfüm devlerinin esans tutucu özelliği nedeniyle Isparta gülünü tercih ettiğini kaydetti. Gül yağının geçtiğimiz yıllarda kilogram fiyatının 12 bin Euro, gül konkretinin kilo fiyatının 1350 Euro olduğunu vurgulayan Çelik, "Yaklaşık 4 ton gül çiçeğinden 1 kilo gülyağı elde edilirken, 350 kilo gül çiçeğinden 1 kilo gül konkreti elde ediliyor. Yaklaşık 1 milyon 400 bin gül tomurcuğunun işlenmesinden 1 kilo gül yağı elde ediliyor. Gerçekten çok zahmetli, alın teri, emek isteyen bir iş" diye konuştu.

Isparta'da güller sabahın ilk ışıklarıyla toplanıyor. Bunun nedeni ise gül esansının en yoğun olduğu saat diliminin gün doğumundan önce gerçekleşiyor olması. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, bahçelerden toplanan güllerin çuvallara doldurularak önce alım merkezlerine götürüldüğünü, oradan da gül yağı fabrikalarına getirilerek kazanlara atıldığını söyledi.

Çelik sözlerini; “Bu vesile ile 2019 yılı gül çiçeği hasat mevsiminin üreticilerimize hayırlı, uğurlu ve bereketli geçmesi temennisiyle saygılar sunuyorum” diye bitirdi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.