Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Duyurdu: Av Sezonu Kapandı

Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Duyurdu: Av Sezonu Kapandı

Yayınlanma:
Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Duyurdu: Av Sezonu Kapandı

Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2023-2024 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca, 03.03.2023 tarihi itibariyle ülke genelinde av sezonu kapandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada “4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3.maddesine dayanılarak toplanan Merkez Av Komisyonu Kararına göre 2023-2024 Av Dönemi bölgemizde 26.08.2023 tarihinde başlamıştı. Alınan karar uyarınca genel ve devlet avlaklarında Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde), yaban domuzu avı için ise ilave olarak Salı günü de avlanma faaliyeti yapılmıştır. 2023-2024 Av Dönemi 03.03.2023 tarihi itibariyle kapanmıştır. 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan bu dönemde avlanmak yasaktır. Avın kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme dönemi başlamıştır.

Avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetleri yasak olup, özellikle av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süreçte toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplamaması gerekmektedir.

Bu hususlara uymayanlar hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüklerimizce yasal işlemler uygulanacaktır. Av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığı bu dönemden, avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetleri yasak olup bu dönemde av koruma kontrol faaliyetleri etkin bir şekilde sürdürülecektir. 2024-2025 Av Dönemine ilişkin av sezonu için avlanmaya ilişkin gerekli kararları almak üzere Merkez Av Komisyonunun 2024 yılının en geç mayıs ayı sonuna kadar toplanması planlanmaktadır.

Alınacak kararın resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacaktır. Bakanlıkça ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması büyük önem arz etmektedir” İfadelerine yer verildi.

Instagram'da bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

Facebook'da bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

X'de bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.