Isparta Spor İlk Kez Meclis Kürsüsünde

Isparta Spor İlk Kez Meclis Kürsüsünde

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Temmuz 2019 15:01
Isparta Spor İlk Kez Meclis Kürsüsünde

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, renklerini şehrin simgesi olan gül ve yaprağından alan pembe, yeşil renkten oluşan takım atkısını taktı; Meclis Kürsüsüne boynunda atkıyla çıktı ve kürsüde Isparta 32 Spor’u ve sorunlarını konuştu.

Isparta’nın tarımdan, ekonomiye, eğitimden, sağlığa her alanda sorunlarını dile getiren İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin CESUR, BAL Liginde yer alan Isparta 32 Spor ’un ve bu ligdeki 151 takımın maddi imkânsızlıklar içerisinde olduğunu, Spor Toto’nun profesyonel ligleri desteklediğini BAL ligine de bu desteğin verilmesi gerektiğini anlattı.
Milletvekili Cesur; Ispartaspor’u ilk kez Meclis Kürsüsüne taşıyan vekil olmasının yanı sıra, aynı zamanda, Spor Kanunu görüşülürken, BAL ligini dile getiren tek vekil oldu.

Aylin Cesur konuşmasına BAL liginin sorunları ile başladı: “Maddi zorluklar nedeniyle birçok ilimizde şehri temsil eden kulüpler profesyonel liglerde yer alamamakta, Bölgesel Amatör Lig'de var olma mücadelesi vermekte. Kütahya, Burdur, Isparta gibi yüz binlerce vatandaşımızın yaşadığı ve çok sayıda taraftarı olan kulüpler, hak ettikleri koşullardan uzak bir şekilde faaliyetlerini devam ettirmeye çalışıyor. Bunlara "Bölgesel Amatör Lig" yani "BAL Ligi" deniyor. Profesyonel liglerde bulunmayan şehirler için gerçekten çok önemli ve hafta sonları bölgede heyecanla takip ediliyor. Ben de çok keyifle zaman zaman maçlarına katılıyorum ve destek vermeye çalışıyorum.

Isparta Davrazspor'umuz bu yıl sadece 36 bin lira destek aldı maalesef. Bunlara deplasman, katkı payı, konaklama filan, hepsi dâhil ve çok düşük. Bunun en az 2 kat artırılması gerekiyor. Davrazspor örneğinde olduğu gibi, diğer profesyonel liglerde takımı olmayan ama şehri temsil eden kulüpler için ekstra destek verilmesi gerekiyor, toplam en az 100 bin lira olmalı bu ücret.

Şimdi, Spor Toto profesyonel ligleri destekliyor ama BAL ligine bu desteği vermiyor. Bu kaynağın sağlanması lazım. Spor Toto Genel Müdürlüğünden gelen Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu'nun bu konuya el atacağını düşünüyorum ve kendisinden istirham ediyorum.
BAL liginden 3. Lig'e yükselme statüsü de yanlış çünkü ligi geçmek için şampiyon olarak tamamlamak da yetmiyor. 11 tane şampiyon takım var, bunlar kendi aralarında bir müsabakaya daha tabi tutuluyorlar ve 9 tanesi yükseliyor. Bundan dolayı Burdur Bucak Belediye Oğuzhanspor ve Konya Akşehirspor şampiyon oldukları hâlde 3. Lig'e yükselemediler. Onların mağduriyetlerinin giderilmesi lazım. Sayın Bakanımızın bu konuya da el atacağını ve bu geçişi düzenleyeceğini umut ediyorum”

ISPARTA 32 SPOR ŞEHRİN BÜTÜNLEŞTİRİCİ GÜCÜ
Aylin Cesur “Isparta 32 Spor, şehrin bütünleştirici gücüdür” dediği konuşmasına şöyle devam etti: Isparta Spor 1967'de kuruldu, renklerini şehrin simgesi olan gül ve yaprağından alan pempe, yeşilli forma, uzun süre profesyonel liglerde mücadele vermesini sağladı ve birçok sebep nedeniyle, başka takımlar gibi profesyonel liglere veda etti Ispartaspor'umuz. Davrazspor, yeni ismiyle Isparta 32 Spor, 3 kez şampiyonluk mücadelesi vermesine rağmen, henüz hedefine ulaşamadı.
Süleyman Demirel Üniversitesi ve Uygulamalı Bilimler Üniversitesinin toplam yaklaşık 100 bin öğrencisi var, diğer öğrencilerle beraber, Isparta'da 150 bin genç var ama bunların spor yapacakları alanlar yetersiz. Semt sahaları, spor alanları ivedilikle yapılmalı. Belediyeler bunları yapıyor, projeleri de var önümüzde ama bu yeterli değil, karşı değiliz. Ancak altyapı tesislerinin bir an önce yapılması lazım ve bakanlığın bu işe el atması lazım.

Şimdi bazı illerimizin profesyonel liglerde takımı yok. Bir yasa teklifiyle bu illerin takımlarından birinin bir sefere mahsus 3. Lig'e alınması sağlanmalı. Bununla ilgili Aksaray Milletvekilimiz Sayın Ayhan Erel'in bir kanun teklifi var. Bu teklifin Meclis gündemine alınmasını ve buna hep beraber sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.

Isparta'da şehrin tek takımı olan Isparta 32 Spor, maalesef BAL liginde ilçe ve kasaba takımlarıyla zor şartlarda mücadele ediyor. Üstelik bu ligde bütçeniz olsa bile bu defa da transfer yasağı var, istediğiniz kişiyi transfer edemiyorsunuz. Bunların da düzenlenmesi lazım.
Oysaki Isparta, Atatürk Stadı'yla gece maçlarının oynanabileceği standartlara sahip altyapısı olan da bir şehir. Üstelik Davraz Kamp Merkezi'miz var, futbol kulüplerinin kamp yapabilmeleri için çok ideal şartlara sahip. Eğirdir, Şarkikaraağaç gibi oksijeni bol spor kamp merkezlerimizin yanı sıra Süleyman Demirel Üniversitesindeki Sporcu Sağlık Merkezinde sakatlanmalara anında müdahale edecek donanım var.

Sayın Spor Bakanımızın dikkatine sunuyorum: Gerekli reformları yapınız, hem kentlerin gelişimine hem ülke sporunun gelişimine öncülük ediniz, isminizi Spor Bakanı dışında, "sporun ağabeyi" olarak tarihe yazınız. Gerçi ilk Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın İsmet Sezgin'dir, sporun ve herkesin abisidir. Sayın Demirel'in 2.Hükûmetinde 1969’da ilk Gençlik ve Spor Bakanlığı kurulmuştur ve Sayın İsmet Sezgin de ilk spor bakanı olmuştur.. Siz de ağabeyi değilse bile “sporun büyüğü” olarak milletin gönlünde yeriniz olacaktır Sayın Bakanım”

KENTLERİMİZDEKİ SPORCU ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin CESUR, aslen Şarkikaraağaç’lı olan ve Atabey İslamköy Hacı Yahya Demirel Yatılı Bölge Okulu’nda güreşe başlayan İspanya’da düzenlenen Gençler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda İkinci olan Kadriye Aksoy’u hatırlattı ve sözlerine şu şekilde devam etti: ‘Atabey'imizin İslamköy’ünde bir Samsunlu kadın öğretmen çıktı ve orada yatılı bölge okulundaki kız öğrencileri yetiştirdi, onlardan birkaç tanesi madalyalar aldı; biri Kadriye Aksoy, ülkemizi uluslararası alanda temsil ediyor, büyük madalyalar kazanıyor, en son gümüş madalya aldı; gururluyuz. Demek ki olabiliyor, demek ki kentlerimize ve bu çocuklarımıza sahip çıkmak lazım. Gelin, hep beraber bu düzenlemeleri yapalım diyorum, Sayın Bakanımıza buradan tekrar sesleniyorum.’’ dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.