Isparta, Tartışma Değil Çözüm Bekliyor

Isparta, Tartışma Değil Çözüm Bekliyor

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 15:06
Isparta, Tartışma Değil Çözüm Bekliyor

ITKM konusunda yaşanan tartışmaları değerlendiren Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanvenkili Ahmet Tural, Isparta’nın 20 yılın ardından tarihi bir fırsat yakaladığını belirterek ITKM protokolünün uygulanması gerektiğini savundu. Tural, “Esnafın, vatandaşın artık tahammülü kalmadı. Isparta, tartışma değil çözüm bekliyor” dedi.

Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanvenkili Ahmet Tural, Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi ile ilgili TMSF ve Isparta Belediyesi’nin protokolünün hayata geçirilmesi gerektiğini savundu.
Tural, “Isparta’nın son 20 yıldır gündeminden düşmeyen Isparta Ticaret Kültür Merkezi inşaatı konusunda son günlerde yaşanan gelişmeleri esnaf teşkilatı olarak takip etmekteyiz. Her zaman şunu söyledik. Esnaf Odaları Birlik Başkanımız Sayın Mehmet Aybatılı’nın, Belediye Başkanlığı döneminde ortaya koyduğu projeye bağlı kalınsaydı bugün ITKM diye bir tartışma olmayacak, şehrin ortasında değerli bir mülk belediyenin yani Isparta’nın mülkü olacak ve belediyemiz buradan gelir sağlamış olacaktı dedik. Aradan geçen 20 yılda kaybeden Isparta olurken, bu çözümsüzlükten en çok etkilenen kesim ne yazık ki ITKM çevresindeki esnafımız olmuştur” dedi.

ÇÖZÜME YÖNELİK ADIMLAR SON DERECE ÖNEMLİDİR
“Belediye Başkanımızın 6 aylık görev süresi içinde ortaya koyduğu çözüme yönelik yaklaşımlar ve attığı adımlar, ITKM’nin bitirilmesi noktasında kararlılığını göstermesi açısından son derece önemlidir” diyen Tural, “Yerel seçimlerden önce belediye başkan adaylarından beklentimizin ITKM’de çözümsüz yaklaşımlara bir an önce son verilerek, buranın inşaatının tamamlanması olduğunu söylemiştik. 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen Sayın Şükrü Başdeğirmen’e de en önemli beklentilerinin çok acilen Isparta Ticaret Kültür Merkezini açması olduğunu ilettik. ‘Isparta’nın kanayan yarasının artık durdurulmasını istiyoruz. ITKM çevresindeki esnafımız çok zor durumda. Artık daha fazla zarar görmesini istemiyoruz’ dedik. Kendileri de bu sorunu, milletvekillerinin de desteğiyle mutlaka çözeceğini bizlere iletti. Belediye Başkanımızın 6 aylık görev süresi içinde ortaya koyduğu çözüme yönelik yaklaşımlar ve attığı adımlar, ITKM’nin bitirilmesi noktasında kararlılığını göstermesi açısından son derece önemlidir. TMSF ile yapılan görüşmeler neticesinde gelinen noktada kapı ardına kadar aralanmış, inşaatın bitmesi için şartlar oluşmuştur” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN TÜM HUKUKİ RİSKLERİ ALMIŞTIR
Tural, “Tüm bu olumlu gelişmeler yaşanırken ortak akıl mekanizmasını çalıştırmak isteyen Belediye Başkanımız, konuyu Belediye Meclisi’ne taşımıştır. Sayın Başkan tüm hukuki riskleri alarak ITKM’nin bitmesi için imza atmaya hazırken, dün yerel seçimlerde çözüm için söz veren Meclisteki muhalefet partisi gruplarının kişisel kaygılarla hareket edip çözümü ötelemeye, yönelik sergiledikler tavrı hayretler içinde karşılıyoruz. Biz dünde söyledik bugün de söylüyoruz. Burada asıl olan ITKM’nin yani Isparta’ya ait olan bir kamu malının işlevsel hale getirilmesidir. 20 yıl sonra Isparta, tarihi bir fırsatı yakalamıştır. Bizler, her türlü riski alarak inşaatı bitirme kararlılığı içinde olan Belediye Başkanının yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Çağrımız kişisel ve siyasi kaygıların bir tarafa bırakılarak, hep birlikte tek ses halinde çözüm iradesi ve kararlılığının ortaya konulmasıdır. ITKM’nin açılmasına yönelik atılan bu adımın altına sonucu ne olursa olsun tüm riskleri alarak bizler de imza atmaya hazırız. Eğer ortada bir suç varsa bizler de bu suça dahil olmaya hazırız. Unutmayalım ki, ITKM’nin bitirilerek açılması için atılan adımlar tarihe geçecektir. Tarih, çözüme destek verenleri de vermeyenleri de yazacaktır” dedi.

DÜN DÜNDE KALMIŞTIR
“Dün dünde kalmıştır” ifadelerini kullanan Tural, “Artık bilinmelidir ki dün dünde kalmıştır. ITKM konusunda geçmişi konuşmak çözüm değildir. Kısır tartışmalarla 20 yıldır bir yere varılamadığını hep birlikte gördük. Esnafın, vatandaşın artık tahammülü kalmadı. Isparta, tartışma değil çözüm bekliyor. Gelin hep birlikte siyasileriyle, sivil toplumuyla, meslek ve oda kuruluşlarıyla çözüme dönük bu kararlı iradeye sahip çıkalım ve tam destek verelim. Gelin 20 yılın kanayan yarasını bir daha açılmamak üzere hep birlikte kapatalım. Bir kez daha esnaf odaları birliği olarak, ITKM’nin bitirilmesi için atılan bu adıma tam destek verdiğimizi belirtir, tüm hemşerilerime saygılarımı sunarım” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.