Isparta'da 250 İşçi Alınacak

Isparta'da 3 ay süreli 250 işçi alınacak

Yayınlanma:
Isparta'da 250 İşçi Alınacak

Isparta Çalışma ve İş Kurumu tarafından, Isparta Valiliği koordinatörlünde aşağıda belirtilen yerlerde temizlik, çevre düzenlemesi ve bakım onarım hizmetlerinin gerçekleştirmesi amacı ile 3 ay süreli 250 kişilik toplum yararına program düzenleneceği açıklandı.

Programa katılmak isteyenlerin 14 Kasım-18 Kasım tarihleri arasında e-devlet, ALO 170 veya www.iskur.gov.tr e-şube üzerinden başvuru yapabilecekleri kaydedildi. 15 Aralık 2022 – 13 Mart 2023 tarihleri arasında 3 ay boyunca çalıştırılacak 250 geçici işçinin, 25 Kasım 2022 günü saat 10.00’dan itibaren Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi’nde yapılacak kura çekimiyle belirleneceği belirtildi.

TYP kapsamında 3 ay çalıştırılacak 250 geçici işçinin 18 tanesi Yalvaç’a tahsis edilirken, bunların 4’ü kaymakamlık bünyesinde 10 tanesi Yalvaç Belediyesi, 4 tanesi de Hüyüklü Belediyesi bünyesinde çalışacaklar.

TOPLUM YARARINA PROGRAM KATILIM ŞARTLARI

TYP’ ye katılmak için İŞKUR’un belirlediği şartlar şöyle açıklandı:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) Kuruma kayıtlı olmak,

c) 18 yaşını tamamlamış olmak,

ç) Emekli ve malul aylığı almamak,

d) Öğrenci olmamak (açık öğretim öğrencileri hariç),

e) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4. Maddesinin 1. fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak Şartlarını taşıyor olmak gerekmektedir.

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin dört numaralı alt bendi kapsamında tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı Kanunun ek 5 inci maddesi kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışan kişiler TYP’ den yararlanabilir.

Adres Kayıt Sisteminde aynı adreste ikamet eden kişilerin seçim yöntemleri sonrası oluşan listelerde isimlerinin olması halinde, aynı adreste ikamet edenlerden sadece biri programdan yararlanabilir. Bir katılımcı TYP’ den en fazla dokuz ay yararlanabilir.

Adres Kayıt Sisteminde göre aynı adreste oturanların, programa başlangıç tarihi dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını (8.250,53 TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ ye katılamaz.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.