Isparta'da 5026 çocuğun % 11.6'sı obezite

Isparta ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucu, taramadan geçirilen 5 bin 26 çocuğun yüzde 11,6'sının obezite olduğu belirlendi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Kasım 2010 11:13
Isparta'da 5026 çocuğun % 11.6'sı obezite

Isparta ve bölgesinde yapılan araştırmalar sonucu, taramadan geçirilen 5 bin 26 çocuğun yüzde 11,6'sının obezite olduğu belirlendi.

Uzmanlar, çağın hastalığı olarak nitelendirilen obezitenin tehlikesini ve bölgelerindeki durumunu değerlendirmek amacıyla tarama çalışması yaptı.

Yaklaşık beş yıl önce başlatılan ve 5 bin 26 çocuk üzerinde yapılan tarama sonunda bölgedeki çocuklarda obezite oranı yüzde 11,6 olarak belirlendi.

Bu oranın küçümsenmeyecek kadar ciddi olduğunu vurgulayan uzmanlar, taramadan geçirilerek obezite teşhisi konulan çocuklardan yüzde 58'inin obezitesinin yüksek derecede olduğunu belirtti.

Yapılan değerlendirmede, obez çocuklarda şiddetli obezitenin yanı sıra insülin direnci ve kan şekeri yüksekliği, hipertansiyon ve kan lipitleri yüksekliği ile daha çok yetişkinlerde görülen metabolik sendrom denen durum da yüzde 39 gibi yüksek oranda saptandı.

Uzmanlar bu durumun obez çocukların ileriki yaşamlarında diyabet ve kalp hastalıklarına daha erken ve sık olarak yakalanacaklarına işaret ettiğini ve bu bulguların, obezitenin Türk çocuklarında endişe verici boyutlara ulaştığının bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Tarama sonucu, bebekliklerinde anne sütüyle beslenen çocuklarda obezite şiddeti ve metabolik sendrom sıklığının, anne sütü almayanlara göre belirgin oranda düşük çıktı. Bu bulgu da anne sütü ile beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.