Isparta'da 7 Bin 571 Kişi İşe Yerleştirildi

İlimizin istihdam ve mesleki eğitim durumunun görüşüldüğü, yeni kararlar ile yol haritasının belirlendiği 2023 yılı 1. Dönem İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı İŞKUR Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Yayınlanma:
Isparta'da 7 Bin 571 Kişi İşe Yerleştirildi

İlimizin istihdam ve mesleki eğitim durumunun görüşüldüğü, yeni kararlar ile yol haritasının belirlendiği 2023 yılı 1. Dönem İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı İŞKUR Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Vali Aydın Baruş başkanlığındaki toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Büyükçulcu, İTSO Başkanı Metin Çelik, üniversite temsilcileri, ilgili; kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sendika ve meslek odası temsilcileri katıldı.

Toplantının başında bir konuşma yapan Vali Baruş “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun temel amacı; işgücü piyasasındaki durumu değerlendirerek işverenlerin ihtiyaç duyduğu iş gücünün, gerekli niteliklere haiz şekilde donanımlı kılınarak temin etmek, ekonomimize, Isparta’mızın iktisadi hayatına istihdam anlamında katkı sağlamaktır. Bu çerçevede yaptığımız değerlendirmelerde mesleki eğitimin de önemli bir yer tuttuğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü mesleki eğitim işverenimizin ihtiyacı olan donanımlı personel ihtiyacının karşılanmasında son derece önemli bir konumda.

Bugün de yapacağımız toplantıda bu konular başta olmak üzere ilimizin işgücü piyasası durumu, 2022 yılında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu faaliyet raporunda temas edilen önemli konuların görüşülmesi, 2023 yılında açılması planlanan mesleki eğitim kursları ile ilgili mesleki eğitim planı çalışmalarının görüşülmesi, engelli ve eski hükümlü işçi çalıştırmayan işverenlere kesilen idari para cezalarını kullandırmaya yetkili komisyona gönderilmek üzere engelli eski hükümlü projelerinin değerlendirilmesi, kurul tarafından gerçekleştirilen denetimlerin görüşülmesi şeklinde olacak.

Bu hususlara temas ettikten sonra mesleki eğitim bölümünde de İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus Eğitim Akreditasyon programları kapsamında Avrupa Birliği ülkelerinde yapılacak iş temelli öğrenme faaliyetlerine öğrencilerimizin katılımlarının değerlendirilmesi ve son olarak da mesleki ve teknik eğitim veren liselerin mevcut durumunu değerlendireceğiz” dedi.

Ardından İŞKUR Müdürü Mustafa Höke Isparta’nın istihdam verilerini kurul üyeleriyle paylaştığı bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumda, TÜİK verilerine göre TR61 (Burdur,Isparta, Antalya) bölgesinde işsizlik oranı yüzde 11.8, istihdam oranı yüzde 48.6 ve iş gücüne katılım oranı ise yüzde 55.1 olarak gerçekleştiği ve Isparta’da İŞKUR’a kayıtlı 18 bin 750 işsiz olduğu belirtilirken mevcut 9 bin 476 açık işe 7 bin 571 kişinin yerleştirildiği paylaşıldı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum