Isparta’da Eczacılar Günlerini Kutladı

Isparta’da eczacılar, 14 Mayıs Eczacılık Günü kapsamında 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunu gerçekleştirdi.

Yayınlanma:
Isparta’da Eczacılar Günlerini Kutladı

Isparta Eczacılar Oda Başkanı Hasan Yıldız, günün anlam ve önemine ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Başkan Yıldız; “Ülkemizde modern eczacılığın temellerini oluşturan Eczacılık sınıfının kurulduğu Mekteb-i Tıbbiye-yi Adliye-i Şahane bünyesinde 14 Mayıs’tan günümüze tam 185 yıl geçti. Bugün ise; bu büyük gururu 50 bini aşkın meslektaşımız ile yaşamanın büyük mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. İlacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar geçen her aşamasında yetkinlik sahibi olan 50 bine aşkın meslektaşımızla 185 yıldır aklın ve bilimin yılından şaşmadan şüphesiz halkımızın en yakın sağlık danışmanı olmaya devam ediyoruz ve edeceğiz.

Son yıllarda ülkemizde meydana gelen felaketlerde biz eczacılar olarak hep ön safhada olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Eczacılık, sağlık zincirinin önemli bir halkasıdır çünkü hastaların doğru ilaçları alması ve kullanması sağlanarak tedavi süreçlerinin etkinliği artırılır. Eczacılar, doktorların reçete ettiği ilaçları hazırlar, dozajlarını ayarlar ve hastalara nasıl kullanılacakları konusunda talimat verirler. Ayrıca, ilaçlar arasındaki etkileşimleri izler ve potansiyel yan etkileri hakkında bilgi verirler. Bu sayede, hastaların tedavileri daha güvenli ve etkili hale gelir. Ayrıca, eczaneler toplum sağlığının korunmasında da önemli bir rol oynarlar, çünkü hastaların ilaçlara kolay erişimi sağlanır ve sağlık danışmanlığı hizmeti sunulur. Bu nedenle, eczacılık sağlık zincirinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Biz eczacılar olarak Kamu’da, akademide, ilaç sanayiinde ve eczanelerimizde güvenilir ve kolay erişilebilir ilaç hakkını savunuyoruz. Bu nedenle, bu yıl Eczacılık haftamızın teması Türk Eczacıları Birliği tarafından “Eczacı varsa Hayat var” olarak belirlenmiştir. Bu süreçte hayatlara dokunan değerli eczacılarımızı saygıyla selamlıyor ve hayatta olmayan tüm eczacılarımızı rahmetle anıyorum. Son beş yılda yaşadığımız felaketler bir kere daha gösterdi ki Eczacılar, toplumun vazgeçilmez bir parçasıdır. Bizler sizlerin sadece bir ilaç alışverişinden öte bazen sağlık yoldaşı bazen de sağlık rehberleriyiz.

Bilmenizi isteriz ki; sağlık üzerinden kurduğumuz bu ilişki sizlere ve ülkemize sunduğumuz sağlık hizmetinin önemli bir parçasıdır. Sözlerime meslektaşlarımın Eczacılık bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.