Isparta'da imam hatipli öğrenci krizi

Isparta'da ilköğretim öğrencilerinin velileri aynı okulda imam hatipli öğrencileirin eğitim görmesini protesto etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ekim 2010 12:03
Isparta'da imam hatipli öğrenci krizi

Isparta'da Hilmi Dilmen İlköğretim Okulu'ndaki birinci sınıf öğrencilerinin velileri, çocuklarının İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencileri ile aynı binada eğitim görmesine tepki gösterdi.

Hilmi Dilmen İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencilerinin velileri, bugün okul binası önünde bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı. Öğrenci velileri adına konuşan Sevilay Kayacan, birinci ve ikinci sınıf öğrencileri ile İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencilerinin aynı binada eğitim gördüğünü, bu durumdan küçük çocukların olumsuz etkilendiğini belirtti.

Aynı tuvalet tepkisi
Binada 10 şube bulunduğunu, 5 şubenin Hilmi Dilmen İlköğretim Okulu'nun, 5'inin de İmam Hatip Lisesi'nin kullanımında olduğunu ifade eden Kayacan, ''Küçük çocuklarımız son sınıflarla aynı tuvaletleri kullanıyorlar. Çocuklarımızı teneffüs aralarında ilerideki ana binanın tuvaletine götürmek zorunda kalıyoruz. Tuvaletler çok kötü. Son çare olarak biz temizleyeceğiz'' dedi.

Son sınıf öğrencilerinin bazen konuşmalarıyla küçük çocuklara kötü örnek olabileceğini kaydeden Kayacan, okulda ikili eğitim yapılmasını istedi.

Öğrenci velilerinden Özlem Kıllı'nın okuldaki kırık lavabonun fotoğrafını göstermesi üzerine Kayacan, ''Bu lavabo ya bir çocuğumuzun üzerine düşerse... Böyle bir acıyı yaşamayacağımızın garantisini kim verecek'' diye konuştu.

Müdür doğruladı

Isparta Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz da açıklamada, Hilmi Dilmen İlköğretim Okulu'nun öğrencileri ile İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencilerinin aynı binada eğitim gördüğünü doğruladı.

İmam Hatip Lisesi'nin mevcut binasının yetersiz kaldığını söyleyen Yılmaz, ilköğretim öğrencileri ile lise öğrencilerinin farklı katlarda eğitim gördüğünü, tuvaletlerinin de ayrı olduğunu belirtti.

Yılmaz, tuvaletlerde şu anda tadilat ve bakım çalışmalarının yapıldığını, bunların önümüzdeki günlerde tamamlanacağını söyledi.

Büyük öğrencilerin küçük öğrencilere kardeşlik duygusu aşıladığını ifade eden Yılmaz, ''Lise öğrencisi ile ilköğretim okulu öğrencisinin bir arada eğitim görmesi bence birlik ve beraberlik duygusunu daha da güçlendirir'' dedi.

İkili eğitimi ise Hilmi Dilmen İlköğretim Okulu idarecilerinin, bazı velilerin karşı çıktığı gerekçesiyle kabul etmediğini belirten Yılmaz, veliler anlaştığı takdirde mevcut ana binada ikili eğitim yapılabileceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.