Isparta'da Şiddet Olayları Artıyor

Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Tülin Yalçınkaya, son aylarda aile içi şiddet olaylarının arttığını

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ekim 2010 12:03
Isparta'da Şiddet Olayları Artıyor

Isparta'da şiddete maruz kalan çocuk ve kadın sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğunu belirten Yalçınkaya, "Komisyon olarak amacımız kadınları ve çocukları bilgilendirip, onlara şiddete karşı hakları konusunda bilgi vermek, yardım sağlamak. Ancak tüm çabalarımıza rağmen şiddet olaylarının önüne geçilemiyor. Mahkemeler, aile içi şiddet nedeniyle yüzlerce boşanma davasıyla dolu" dedi.

Toplumda pek çok kişinin şiddeti sadece dayak olarak algıladığını belirten Yalçınkaya, "Şiddetin pek çok türü vardır. Küfür, aşağılama ve her türlü fiziksel zorlama şiddet olarak kabul edildiği gibi, sözlü şiddet türleri de çok yaygındır. Ayrıca toplumsal ilişkileri sınırlayıcı şiddet türlerinin yanı sıra cinsel ve ekonomik şiddet türlerini de unutmamak gerekir" diye konuştu.

Şiddeti sadece eğitim düzeyi düşük olanların uygulamadığını belirten Yalçınkaya, eğitim düzeyi yüksek olanların da şiddet uygulayabildiğini veya şiddete maruz kaldığını bildirdi. Eğitim düzeyi düşük olan ya da okur-yazar olmayanların şiddet görmelerine rağmen ekonomik nedenler yüzünden bunu çevrelerine anlatamadığını kaydeden Yalçınkaya, "Kol kırılıyor, yen içinde kalıyor" dedi.

Şiddetin sadece aile içinde değil, aile dışında da yaşandığını dile getiren Yalçınkaya, kadınların ve çocukların sadece aile reisinden değil, aile büyüklerinden de şiddet gördüğünü söyledi. Isparta ve Kadın Hakları Komisyonu olarak şiddetin zararlarını anlatmaya yönelik faaliyetlerde bulunduklarını söyleyen Yalçınkaya, bu yıl içinde okullarda şiddetin zararlarını aşılamaya yönelik faaliyetler yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Isparta Emniyet Müdürlüğü verilerine göre 2008 yılında 86 olan aile içi şiddet olayı, 2009 yılında 116'ya, 2010 yılının ilk 6 ayında ise 136'ya yükseldi. 2010'da aile içi şiddet olaylarının oranında yüzde 17 artış yaşan

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.