Isparta’nın İlk Ar-Ge Merkezi Kuruldu

Isparta’nın İlk Ar-Ge Merkezi Kuruldu

Yayınlanma:
Isparta’nın İlk Ar-Ge Merkezi Kuruldu

I-Tech; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ‘Ar-Ge Merkezi’ olmak üzere onay aldı. I-Tech, bünyesinde bulunan 21 kişilik ekiple 7 Ar-Ge projesini yürütüyor. Hedef ise; dünya teknolojine yön verecek buluşlara imza atmak.

Isparta’da resmi AR-GE projeleri ve eğitim hizmetleri veren I-Tech Robotik Otomasyon Ltd.Şti, araştırma ve geliştirme alanına yaptığı çalışmaların meyvesini alıyor. Göller Bölgesinde bir ilk olarak 21 kişilik personeli 17’si AR-GE personeli olmak üzere yürüttüğü 7 Ar-Ge projesinden 7’sini hayata geçiren I-Tech’ın Ar-Ge Merkezi olma başvurusuna Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay geldi. I-Tech’ın Ar-Ge Merkezi, Göller bölgesi sektörün ilk olma unvanına sahip oldu.

BAKANLIK OLUMLU YANIT VERDİ
2015 yılında 5746 sayılı Araştırma Geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ile kanun kapsamında Tekno girişim sermaye desteği ile Ferdi Alakuş kurulmuş bir AR-GE sürecinin ardından 2019’de göller bölgesi bünyesinde ilk Ar-Ge birimi oluşturuldu.

Firma değerlendirilirken firma yöneticisi ve tek çalışanının 2010 ile 2015 arasındaki tarihlerde ülkemizde 70 şehir ve yurt dışında 5 ülkede robot faaliyetleri yürüttüğü sayısız derece aldığı projeler geliştirdiği başarının sebebini açıkça göstermektedir. Halen devam etmekte olan 7 projesi ve toplam 21 Ar-Ge personeli bulunan I-Tech, Mart 2019’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Ar-Ge Merkezi olma başvurusunda bulundu. Bakanlık tarafından 19 Mart 2019 tarihi itibarıyla başvuruya olumlu yanıt verildi.

ADIMLAR HIZLANACAK
Daha önce ‘Hastaneler için otomatik yönlendirmeli araç sistemi-1 ve jull metre’ olarak ifade edilen projenin yürütülmesinde bizzat yer alan, her zaman araştırma geliştirme çalışmalarına verdiği önemin altını çizen I-Tech Genel Müdürü Ferdi Alakuş, “Robot sektörü giderek endüstri sektörüne, bizler de endüstri şirketlerine dönüşüyoruz. Teknolojiye giden ve maddiyatın her geçen gün arttığı yolda, bizler de teknolojinin altyapılarını oluşturarak hem ekonomik hem de zaman açısından teknoloji oluşturuyoruz. Bu nedenle Ar-Ge’nin öneminin, bu alanda yapılan çalışmalarının çok değerli olduğunun farkındayız. Sanayi Bakanlığı’nın başvurumuzu kabul etmesi ile birlikte bu yolda attığımız adımları çok daha hızlandıracağız” diye konuştu.

HEDEF GLOBAL ÇAPTA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Sektöre yön vermedeki erişilmez pozisyonunu koruyan I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Şti.’in “Ar-Ge Merkezi”; Ar-Ge merkezlerinin en önemli ihtiyacı olan üst yönetim ve ekip olarak çalışma iradesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Şti. Ar-Ge Merkezi, hastaneler için otomatik yönlendirmeli araç sistemi 2, EMG kontrollü yerli biyonik el, yönlendirmeli ve bilgilendirme amaçlı insansı robot, akıllı depolama ve taşıma sistemleri, yapay zeka gibi sistemlere yönelik bilgi, teknoloji ve yazılımları kendi Ar-Ge merkezinde üretiyor. I-TECH Robotik Otomasyon Ltd., hayata geçirdiği Ar-Ge merkezi bünyesinde gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği projeler ile; sektöre yön vererek, sektörün kaynak ve süreçlerini optimize etmeyi ve global çapta sürdürülebilirliği sağlamayı hedefliyor.

ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMLERİ
I-TECH robotik otomasyon ltd.şti. hakkında bilgi veren Alakuş:” I-TECH robot ve elektrik sektörü başta olmak üzere, birçok sektöre yönelik otomasyon sistemleri, teknolojik hizmetler, donanım ve yazılım çözümleri üretmekte, ürettiği tüm ürün ve hizmetlerin, imalat, montaj ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Esnek yapısı sayesinde robot ve elektrik sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermesinin yanı sıra okullarda da robotik kodlama eğitim hizmetleri de sunabilmektedir. “dedi.

BİZ TEKNOLOJİ ÜRETİYORUZ
Ürünlerimizi kendi üretim bantlarında hazırlayarak yerli üretimin artmasına destek olmaktayız. 2015 yılında hizmete açtığımız, 5746 no’lu Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin desteklenmesine ilişkin kanun kapsamında Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiş Göller Bölgesinin ilk Ar-Ge Merkezi binası ile teknolojiden üretime tüm süreçleri kendi bünyemizde gerçekleştirmekteyiz. Robot ve elektrik sektörüne sunduğumuz yazılım ve donanımların yanı sıra yalnızca tüm sektörlere hitap edecek buluş, icat ve çalışmalar yapmaktayız.

Biz, teknoloji üretiyoruz. Ürünlerimizin hepsini yenilikçi teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak üretmekteyiz. Türkiye’de göstermiş olduğumuz başarıyı uluslararası platformda da başarmak adına faaliyetlerimizi artan bir ivmede sürdürmekteyiz” dedi.

SEKTÖREL İHTİYAÇLAR GÖZ ÖNÜNE ALINIYOR
Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına da değinen Alakuş, bu konuda da; “İnovasyon, doğru yerde ve doğru ihtiyaca yönelik kullanılması gereken aslında çok da karışık olması gerekmeyen bir kavram. Kullanılmakta olan veya kullanıma sunulan ürün ve hizmetlerde kolaylaştırıcı yaklaşımlar sunmaktır. Bu tanım bir kazan-kazan durumu ortaya çıkarıyor. Hem inovatif yaklaşımlar ile insanlığa hizmet edebiliyorsunuz hem de ticari kazanç elde etmenin imkânı ortaya çıkıyor.

I-TECH olarak Ar-Ge’yi iki ana yaklaşımla değerlendirmekteyiz. Bunlardan ilki dünyada yaşanan teknolojik gelişimlerin millileştirilmesidir. Devinen ve sürekli gelişen dünya teknolojilerine Türkiye olarak gereken önemi vermeyi, hızla koşan bu yenilikleri yakalamak ve bu teknolojilerin millileştirilmesinin sağlanmasını bir vatanseverlik görevi olarak addediyoruz. Millileştirme çalışmaları mühendislerimiz tarafından dikkatlice incelenen sektörel ihtiyaçlar baz alınarak ve TÜBİTAK yönergeleri izlenerek yapılmaktadır.

DÜNYA TEKNOLOJİSİNE YÖN VEREN OLMAK İSTİYORUZ
Diğer yaklaşımımızda ise buluş niteliğinde, geleceğe yönelik ve çok disiplinli bilimsel temellere sahip çalışmalar yapmaktayız. Böylelikle dünya teknolojisini takip eden değil, dünya teknolojisine yön veren olarak var olmak istiyoruz. Bizi de en çok heyecanlandıran bu tarz uzun soluklu ve çok disiplinli projeler. Bunlara en iyi örnek Robot teknolojisidir. Robotics; en yeni ve en karmaşık algoritmaların içinde olduğu bu algoritmaları mekanik ihtiyaçlarla beraber yönlendirildiği ve yönetildiği, mekanik, elektronik, yazılım mühendisliğinin yanı sıra matematik ve fizik bilim insanlarının da beraber çalıştığı muhteşem bir teknoloji Aurora’sı gibidir. Bu Aurora’nın içinde görsel, ses, sensörler, mekanik muhteşem çözümler ve en önemlisi derin öğrenme ve yapay zeka algoritmalarıdır. Bilimsel olarak muhteşem bir bilgi aurora’sını yöneterek robot projeleri geliştiriyoruz. Şirketimizin ve ülkemizin geleceğini Ar-Ge çalışmalarında ve bu çalışmaların getireceği ara ve hedef sonuçlarında görüyorum.”şeklinde konuştu.

Aynı zamanda; bu çalışmalar sayesinde teknolojideki son gelişmeler robot sektörüne uyarlanacak. Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri, Küsi çalışma grupları ile iş birliği yapılarak, akademik çevre ve sanayiyi bir araya getiren projeler hayata geçirilecek. Doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin yapacağı tez çalışmalarına uygulama alanı yaratılacak.
Sanayi 4.0 çevresinde gelişen değer zincirlerinin doğal olarak robot sektöründe de dönüşümü tetiklediğini belirten I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Genel Müdürü Ferdi Alakuş, başarılı bir Sanayi 4.0 yolculuğu için yurtiçi ve yurtdışı şirketlerine önemli görevler düştüğüne dikkat çekti. ALAKUŞ, bu bakış açısıyla I-TECH Robotik Otomasyon Ltd. Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçirdiklerini hazırlık aşamalarının Bakanlık denetiminden başarıyla geçmesinden ve göller bölgesine kalkınma sağlayacaklarından dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

I-Tech Robotik Otomasyon Ltd.Şti Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Alakuş 2010 yılından itibaren önce öğrenci olarak 2015 yılı itibari ile de I-Tech Robotik Şirketi Genel Müdürü olarak sürdürdüğünü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hep söylediği gibi hem lider hem girişimci olmaya çalıştıklarını yeni mesleklere Endüstri 4,0 ve yapay zeka alanında ciddi çalışmaların yapılacağına inandıklarını bundan dolayı şirketimizde İŞKUR ile ortak çalışmalar, Üniversite ile staj programları, ilkokul ve lise gruplarıyla robotik kodlama eğitim derslerinin verildiğini ve bu bağlamda şirket bünyesinde yapacakları çalışmaların detaylarını göstermek için en kısa sürede yapacağımız açılışla tüm halkımıza kapılarımız açacağız diye belirtti.

HAYALLER HAYATA GEÇİRİLİYOR
Aynı zamanda AR-GE merkezinin sürecinin tamamlanmasında, bu hayalin hayata geçirilmesinde hummalı bir şekilde hazırlık sürecini yöneten kıymetli ekibime, akabinde bu sürecin başlaması noktasında Isparta için vizyon ortaya koyan ve bu vizyonu devam etmesi hususunda onay süreci alınana kadar süreci bir fiil yakından takip eden ve yönlendiren Bilim ve Sanayi İl Müdürü Tufan Uysal’a, her daim yanımızda olan ilimiz bürokratlarına, Üniversitelerimizin kıymetli Rektörlerine, süreçte desteklerini esirgemeyen siyasilerimize canı gönülden teşekkür eder, öncelikle Isparta’mıza, akabinde ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.