Isparta’ya İthal Et Girmedi Girmezde…

Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu Ajans32 Muhabirine Açıklamalarda Bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Aralık 2010 11:27
Isparta’ya İthal Et Girmedi Girmezde…

Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu yaptığı açıklamada

Isparta tarım ve hayvancılık ilidir. Dışardan ithal edilen Anguslar Isparta’ya girmedi ve girmezde. Çünkü Isparta kendi et ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. % 100 yerli olan canlı hayvanları kendi üretmektedir. Bugün Isparta’mızda küçük baş hayvan adedi 76.000, büyük baş hayvan ise 340.000 adettir.

Fakat et fiyatları Isparta’da da düşmedi, yem fiyatlarının pahalı olmasından dolayı maliyetler yüksek. Şu an da et fiyatları 25 tl den aşağı değil. Bizim arzumuz devletin büyük baş hayvancılığa desteğini arttırmasıdır. Girdi maliyetlerinin de düşürülmesini istiyoruz.

Bu günlerde inek ve büyük baş hayvan besiciliği için odamıza müracaatlar fazlalaştı. Fakat besiciler bazı bürokratik engellerle karşılaşıyorlar. Bunların kolaylaştırılması lazım, besicileri teşvik edip işlerinin kolaylaştırılması gerekir. Çünkü besiciler hem istihdam sağlar hem de ülke ekonomisine katkıda bulunur.

Isparta ili ithal edilen hayvanlara rağbet göstermedi, göstermezde. Bunun nedeni az et yiyelim ama kendi ürettiğimizi kendimiz tüketelim görüşünden kaynaklanmaktadır. Evet ithal edilen hayvanlar beslenmiş, gürbüz ve şişman görünüyor ama bu hayvanlara verilen yem ve içine katılan maddeler bilinmemektedir. Onun için Anadolu insanı ithal edilen hayvanlardan çekiniyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler