Kablosuz internet beyne zarar veriyor

SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı ve Deney Hayvanları Laboratuvarı Birim Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, yaptıkları araştırmalarda kablosuz internetin beyne zarar verdiğini kanıtladıklarını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ocak 2011 15:29
Kablosuz internet beyne zarar veriyor

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı ve Deney Hayvanları Laboratuvarı Birim Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, yaptıkları araştırmalarda kablosuz internetin beyne zarar verdiğini kanıtladıklarını belirtti.

Prof. Dr. Nazıroğlu, çalışma kapsamında 30 fareyi kobay olarak kullandıklarını belirterek fareleri üç gruba ayırdıklarını aktardı. Yaklaşık 1 ay süren çalışma kapsamında fareleri günde bir saat süreyle manyetik dalgalara maruz bıraktıklarını anlatan Prof. Dr. Nazıroğlu, kontrol fareleri ile manyetik alana maruz kalan fareleri aynı şartlar altında muhafaza ettiklerini iletti. Prof. Dr. Nazıroğlu, "Farelerin manyetik dalgalara maruz kalması sonucu önce grafiğini aldık. Farelerin beyin hücrelerini kestiğimizde ciddi hasarlar oluştuğunu gördük. Hücrelerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremediklerini ve beynin bundan olumsuz etkilendiğini saptadık" dedi.

Vücut organlarının işlevlerini yerine getirmesinde beyin hücrelerinin önemli rolü bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Nazıroğlu, laboratuvar deneylerindeki incelemelerde tahrip olan hücrelerin işlevlerini yerine getirememesinden dolayı sinir hücrelerinin de olumsuz etkilendiğini ifade etti. Özellikle kablosuz internetin bugüne kadar beyin hücrelerine zarar verdiği yönünde bilimsel bir çalışma yapılmadığını belirten Prof. Dr. Nazıroğlu, şunları söyledi:

"SDÜ olarak yaptığımız deneysel çalışma ile elektromanyetik dalgaların beyin hücrelerine önemli ölçüde zarar verdiğini, hücrelerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremediğini kanıtlamış olduk."

Prof. Dr. Nazıroğlu, çalışmanın ABD'deki mesleki bir dergide yayımlandığını ve TÜBİTAK tarafından da desteklendiğini bildirdi. Elektromanyetik dalgaların kanser hücrelerine yönelik de bir araştırma yaptıklarını dile getiren Nazıroğlu, "Yaptığımız ilk gözlemlerde manyetik dalgaların kanser oluşumuna sebep olan hücrelerin artmasına neden olduğunu gördük. Ama çalışmalar sürüyor. Kesin sonucu 2 ay sonra söyleyebiliriz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler