Kadınların Emekleri Artık Boşa Gitmiyor

Kadınların Emekleri Artık Boşa Gitmiyor

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ekim 2019 16:02
Kadınların Emekleri Artık Boşa Gitmiyor

Kısa adı KAGİK olan Kadın Girişimciler Kurulu’nun Isparta İl Başkan Yardımcısı Şerife Hanım Ekici, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda söz sahibi olmasının ülkemizin gelişimi için büyük önem taşıdığını belirtti.

Isparta KAGİK’in çalışmalarının meyvesini almaya başladığını belirten Şerife Hanım Ekici’nin verdiği bilgiye göre KAGİK tarafından kadınların el emeği, göz nuru ürünleri tüketiciyle buluşturmak üzere Isparta ‘da bir mağaza açıldı. “İş’te Kadın” adlı Mağazada tüm KAGİK bünyesindeki Ispartalı girişimci üretken kadınların ürettiği mamullerin satışına başlandı.
KAGİK olarak üreten, ürettiğini ekonomiye kazandıran girişimci kadınlarımızı desteklemek için yola çıktıklarını belirten Ekici, “Ekonomik hayatın her noktasında yer alan ve yer almak isteyen kadınlarımızla birlikte planlı bir şekilde örgütlenerek, günümüz serbest piyasa ekonomisinin reel kurallarına uygun, ayakları yere basan şekilde, ticari faaliyetler gerçekleştirmek isteyen Yalvaç’lı kadınlarımızla bir yola çıktık. Yaptığımız çalışmalar sayesinde önemli bir mesafe katettik, üreten kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerini değerlendirmesine yardımcı olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu konuda önemli bir yol aldık ancak henüz hedeflediğimiz noktaya ulaşmak için daha çok çalışmalıyız” dedi.
KOOPERATİFLEŞME İÇİN EŞLERİN DESTEĞİ ŞART
Daha önce KAGİK olarak Yalvaç’lı kadınlarla yaptıkları toplantılarda, Yalvaç’ın üreten, iş hayatında yer alan kadınlarını, bir araya getirme, bir kooperatif çatısı altında güçlerini birleştirme kararı aldıklarını ve bunun ilk zamanlarda büyük destek gördüğünü ifade eden Ekici’ye göre kadınlarımızın bu konuda eşlerinin desteğine ihtiyacı var. Ekici, “Kadınlarımıza dayanışma ve birliğin gerekliliğini, ürettiklerinin değerinden satılması için kooperatifleşmenin önemini, getireceği kolaylıkları, devlet desteği gibi birçok avantajlarını anlattık. Bu durum kadınlarımız arasında önceleri bir heyecan yarattı, biz de çalışmalarımıza başladık. Kooperatifçilik konusunda çok önemli bir uzman olan hemşerimiz Ünal Örnek’ten yardım aldık. Ancak kadınlarımızın kooperatifleşme çalışmalarında yer alma noktasında ürkek, çekingen davrandığını gözlemliyoruz. Bu konuda eşlerinin de kadınlara yardımcı olmalarını, cesaretlendirmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki, biz kadınlar için ayrıcalık istemiyoruz, erkeklerle birlikte eşit ve paydaş bir şekilde aile bütçesini denkleştiren, ülke ekonomisine katkı yaptığı katkıyla yaşam standartlarının hep yükseğe taşınması için kadınların cesaretlendirilmesini, böylece daha güzel ve faydalı işlerle Yalvaç ve ülke ekonomisinin gelişmesinde kadınların da önemli roller üstlenmesinin gerekliliğine inanıyoruz” dedi.
SABANCI VAKFI’ndan PROJE TEKLİFİ
Kooperatifleşemedikleri için Yalvaç’lı girişimci kadınların geçtiğimiz günlerde çok önemli bir fırsatı kaçırdıklarını belirten Şerife Hanım Ekici’nin verdiği bilgiye göre Sabancı Vakfı, el işleri alanında Yalvaç’lı kadın girişimcilerle işbirliği yaparak ortak bir proje geliştirme teklifinde bulundu. Ancak Yalvaç’lı kadınların bir kooperatif veya birlik oluşturamamaları nedeniyle proje teklifi rafa kalktı.
Deri, ahşap, boyama, takı, süs eşyaları gibi bir çok el sanatı alanında faaliyet gösteren kadınların yüzlerce siparis almaya devam ettiği bir ortamda emin adımlarla hedefe yürüyeceklerini belirten Ekici’nin verdiği bilgiye göre Sabancı Vakfı’nın proje fırsatını kaçıran Yalvaç’lı kadınlar için yeni bir fırsat var. Coca Cola’nın 2018 yılında başlattığı Kadın Girişimcilere yönelik bir projenin önemli bir fırsat olduğunu belirten Ekici, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini ifade etti. Ekici,” Elbette sipariş almak elbette güzel, ama bunu markalaşarak, Yalvaç’lı kadınları ön plana çıkararak yapmak, ülkemizin önden gelen kuruluşlarının desteğini alarak yapmak çok daha güzel olur. Bunların dışında kadın girişimciler için önemli ölçüde devlet destekleri var. Ancak bunları bireysel olarak almak mümkün değil. Bizim anlatmak istediğimiz bu” dedi.
KADINLARI ÜRETİME KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM
Kooperatifleşme konusunda yaşadıkları olumsuz havaya rağmen kadınların ekonomik hayata kazandırılması için KAGİK olarak çalışmalarının süreceğini belirten Şerife Hanım Ekici, “Daha önce hem siyasette hem de çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif şekilde aldığım görevlerle edindiğim tecrübe ile tüm Yalvaç’lı bayan esnafları bir araya getirerek dayanışma ve birlik içerisinde hareket etme kararımızın, sözümüzün arkasındayız. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor, edecek. Yapacağımız güzel ve faydalı işlerle Yalvaç ve ülke ekonomisinin gelişimine biz de önemli katkılar sunacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.