"Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanlarına Kadro İstiyoruz"

Isparta Sağlık-Sen Başkanı Mahmut Ağun, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmesi için açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:
"Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanlarına Kadro İstiyoruz"

Isparta Sağlık-Sen Başkanı Mahmut Ağun, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmesi için açıklamalarda bulundu.

Mahmut Ağun yaptığı açıklamada “Yıllardır Çalışmışlığımızın Mutluluğunu Tam Manasıyla Yaşayamıyoruz. Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanlarımıza kadro müjdesi veremedik. Birinci basamak sağlık hizmetinde her vatandaşın bir aile hekimi bir de aile sağlığı çalışanı bulunmaktadır.

Bu kişiler her ailenin tüm sağlığını korumak geliştirmek ve hastalık halinde erkenden tedavisini sağlamaktadırlar. Kısacası ailenin koruyucu melekleridir. Pandemi boyunca önce onlara koruyucu sağlık hizmeti vermiş, gebe, bebek, yaşlı tüm sağlık taramaları, aşıları hiç sekteye uğramadan devam etmiştir ve etmektedir.12 yıldır en ücra, kırsal bölgelerde yaşayan ailelere hizmet götürmektedirler. Ancak Aile Hekimliği sisteminde çalışanlar ‘kamu’ ve ‘kamu dışı’ melekler olarak maalesef bölünmüştür. Koruyucu sağlık hizmeti veren ülkemizde 3600 kamu dışı aile sağlığı çalışanı bulunmaktadır.

Peki Onları Kim Koruyor?

Koruyucu sağlık hizmeti veren aile sağlığı çalışanları 12 yıldır devleti tarafından korunmayı bekliyor. Maalesef kamu dışı aile sağlığı çalışanları korumasız kalmıştır. Memur-Sen ve Sağlık Sen'in gayretleriyle 424 bin kamu görevlisi kadroya geçerken, en stratejik, en mahrum, en ücra yerlerde görev yapan kamu dışı aile sağlığı çalışanları kadro dışı bırakılmıştır.

Aldığımız bilgilere göre kamu dışı aile sağlığı çalışanları KPSS puanı ile yerleştirilmediği için kadroya alınmadığı söyleniyor.

Hekim memur olurken KPSS ye mi giriyor, Diş hekimi memur olurken KPSS ye mi giriyor, Eczacı memur olurken KPSS ye mi giriyor, Bu saydıklarımızın hepsi KPSS olmadan memur olmaktadır.

Halbuki kamu dışı aile sağlığı çalışanları arkadaşlarımızın birçoğu KPSS ye girmiş ve yüksek puanlar almıştır. Alım yapılırken sadece KPSS şartı aranmamıştır.Bu arkadaşlarımızla sözleşme yapılmış ve atamaları valilik onaylı yapılmıştır. Adları kamu dışı aile sağlığı çalışanı ama kendileri kamu çalışanıdır. Kadro hakları verilmeyerek mağdur edilmektedirler.

Emsalleri ile aynı işleri yapmalarına rağmen;

-Eş durumu tayin hakları yoktur. Oysaki ailenin birlikte olması anayasal bir haktır.

-Doğum sonrası izin hakları yoktur. Bu hakkın olmaması hem anne sağlığı hem bebek sağlığı açısından insan haklarına aykırıdır.

-Kıdem ihbar ve tazminat hakkı yoktur.

-İş güvenceleri yoktur.

-Hastalık izin hakları yoktur.

-Yer değiştirme hakları yoktur.

Bu hakları olmayan kamu dışı çalışanlar 12 yıldır köle düzeninde çalışmaktadırlar ve iş güvencesi zayıf olduğundan hem hastalar hem de amirleri tarafından mobbing uygulanmaktadırlar." dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler