Kantinlere Sıkı Denetim

Öğrencilerin sağlıklı bir ortamda beslenmelerini sağlamak için MEB, kantin, mutfak ve yemekhanelerin denetimiyle ilgili genelge yayınladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ekim 2010 00:06
Kantinlere Sıkı Denetim

MEB Müsteşarı Esengül Civelek, gıda zehirlenmeleri ve çeşitli hastalıklar gibi yaşamı olumsuz etkileyebilecek etkenlerin önüne geçilmesi talimatını verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin sağlıklı bir ortamda beslenmesini sağlamak için harekete geçti. 15 milyon öğrencinin gün içerisindeki beslenmelerini okul kantinlerinden karşılaması ve yatılı, gündüzlü ve taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilerin ise bu kurumlardaki mevcut yemekhanelerden beslenmesini göz önünde bulunduran bakanlık öğrencilerin sağlıklı bir ortamda beslenmesini sağlamak için çalışma başlattı.

"Okul Kantinlerinin Denetimi" konulu bir genelge yayınlayan MEB Müsteşarı Esengül Civelek, il milli müdürlüklerine öğrencilerin beslenme ihtiyacını karşıladıkları kantin, yemekhane, mutfak gibi yerlerle hizmet satın alınan firmaların etkin denetimlerinin yapılması ve gıda zehirlenmeleri ile çeşitli hastalık gibi yaşamı olumsuz etkileyebilecek etkenlerin önüne geçilmesi talimatını verdi. Gelişme çağında olmaları nedeniyle öğrencilere yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılması gerektiğini ifade eden Civelek, öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerinde önemli rol oynayan besinleri tüketmelerinin sağlanmasının, sağlıksız beslenmelerine neden olacak yiyeceklerden uzak tutulmasının hem kendileri hem de ülkenin geleceği açısından üzerinde önemle durulması gereken bir nokta olduğunu bildirdi.

HIZLA İŞLEM UYGULANACAK
Öğrencilerin çoğunluğunun gün içerisinde beslenmeyle ilgili ihtiyaçlarının önemli bir kısmını okulların bünyesindeki kantin ve benzeri yerlerden karşıladığını hatırlatan Müsteşar Civelek, oluşturulan denetim ekipleri aracılığıyla Bakanlığa bağlı resmi ve özel okulların bünyesindeki kantin, mutfak ve yemekhanelerinin titizlikle yapılması, denetim sonucunda uygun görülen işlemin hızlı bir biçimde uygulanması istedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.