Kayıt Dışı Çalıştırana 14 Asgari Ücret Ceza Geliyor

Isparta İl SGK Müdürü Hüseyin Karagöz, kayıt dışı istihdamın zararlarından bahsetti. Karagöz işverenleri uyararak, kayıt dışı tespiti halinde 14 asgari ücret ceza yazılır dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2022 09:50
Kayıt Dışı Çalıştırana 14 Asgari Ücret Ceza Geliyor

Türkiye’nin, sosyal güvenlikte karşılaştığı en büyük sorunların başında şüphesiz kayıt dışı istihdam geliyor.

Kayıt dışı istihdamın ekonomik ve sosyal açıdan birçok olumsuz sonuçları olduğunu belirten SGK İl Müdürü Karagöz “Kayıt dışı çalışmalar, işçi, işveren ve devlet açısından bazı başlıklar altında ele alınabilir. Sigortasız çalışan kişiler, çalışanlara sağlanan birçok yasal haktan yararlanamazlar. Kayıt dışı çalışanların çalıştıkları günler emeklilik için geçerli sayılmaz. Kayıt dışı çalışanlar, herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışmaz duruma geldiklerinde malullük aylığından yararlanamazlar. Geride kalan aile bireyleri ölüm aylığı hakkından yararlanamazlar. Genel Sağlık sigortası primlerini kendileri ödemek zorunda kalabilirler. İş kazası geçirmeleri ve meslek hastalığına yakalanmaları halinde ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinden (rapor ücreti) veya sürekli iş göremezlik ödeneğinden yararlanamazlar. İşsiz kalmaları halinde işsizlik sigortasından faydalanamazlar. İşten ayrılmaları halinde ihbar ve kıdem tazminatından yoksun kalırlar. Yıllık izin, haftalık izin ve doğum izni gibi haklardan faydalanamazlar. Bunlar kayıt dışı istihdamın çalışanlar açısından olumsuz maddeleri.  İşverenler açısından oluşabilecek olumsuz sonuçlara bakalım, öncelikle kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Sadece çalışanlar değil, işverenler açısından da istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır.  İşyerinde yaşanacak iş kazası ve meslek hastalıkları karşısında devlete ve işçilere karşı mesuliyet doğar. Ciddi anlamda idari ve adli yaptırımlarla karşılaşabilir. Haksız rekabete neden olur ve piyasa dengesinin bozulmasına zemin hazırlar.  Devlet ve özel sektör tarafından sağlanan mali teşvikler ile hibeler, krediler ve vergi avantajlarından faydalanamaz. En büyük olumsuz etkisi de idari para cezalarıdır. Örneğin bir yıl bir işçiyi kayıt dışı çalıştırmanın denetimle anlaşılması halinde idari yaptırımı 14 asgari ücrete kadar idari para cezasıdır. Ayrıca bu işyerleri 1 ay boyunca herhangi bir teşvikten de yararlanamamaktadırlar. Bu yüzden gerek işçiyi gerekse işvereni tüm bu olumsuzluklardan korumak adına yaptığımız çalışmalar yapıyoruz. Alo 170’i arayarak bilgilenebilirsiniz.  Kayıt dışı çalışanlar iş yerine en yakın SGK’ ya müracaat edebilirler” dedi. 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum