Kaza Basit Bir Matematik Hatası Yüzünden Olmuş

Isparta’da 57 kişinin ölümü ile sonuçlanan uçak kazasına ilişkin davaya devam edildi

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Nisan 2011 18:44
Kaza Basit Bir Matematik Hatası Yüzünden Olmuş

Isparta’da 57 kişinin ölümü ile sonuçlanan uçak kazasına ilişkin davaya devam edildi. Kazanın olduğu tarihte Atlasjet Uçuş İşletme Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Şerif Erbilgin, Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde düşen uçağın basit bir matematiksel hesap hatası yüzünden düştüğünü ileri sürdü.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 11. duruşmasına Atlasjet Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy ile birlikte eski yönetim kurulu başkan yardımcısı Tuncay Mustafa Doğaner ve eski Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şeref Elbilgin ile birlikte Word Focus Havayolları personellerinden sanıklar Hilmi Tülemen, Necati Küçük, Fikri Zafer Dinçer ve Faruk Çağımlı katıldı.

Mahkeme Başkanı Suat Yürekli'nin sanıklar hakkında hazırlanan iddianameyi okumasının ardından savunmasını yapan kaza tarihinde Atlasjet Uçuş İşletme Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Mehmet Şerif Erbilgin, kendisinin daha önce birkaç defa düşen uçaklarının kaza kırım heyetinde görev aldığını belirterek, Isparta’da düşen uçakta da olay yerinde inceleme yaptığını söyledi. Kazada basit bir matematiksel hesap hatası yapıldığını ifade eden Erbilgin, "Burada 30 derecelik bir açı çıkarılması gerekirken, toplanmıştır. Yani 223 dereceden 30 derece çıkartılması gerekirken, toplanmıştır. Bunun sonucunda da uçak sapmıştır ve dağa çarpmıştır. Kazanın sebebi tamamen insan hatasıdır." dedi.

Uçağın arızalı olduğu halde bilerek uçurulduğu yönündeki iddialara katılmadığını ifade eden Erbilgin, kalkış öncesinde pilotun tek bir düğmeye bakarak bütün gösterileri ve uyarı cihazlarını kontrol ettiğini, arıza vermesi halinde uçağı uçurmama yetkisinin olduğunu kaydetti.

Davada sanık olarak yargılanan ve kaza tarihinde Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Tuncay Mustafa Doğaner de yaptığı savunmasında; kendilerini uçağı World Focus Hava Yolu şirketinden kiraladıklarını, yasalara göre bakımından, pilotlarından, uçağın arızasından sorumlu olmadıklarını söyledi. Doğaner, iki şirket arasında yapılan kiralama anlaşmasının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmadıktan sonra uçuşun gerçekleşemeyeceğini belirterek, "Genel müdürlük bu anlaşmayı onaylayarak uçuşta herhangi bir sakınca görmemiştir. Bunun dışında eğer kalkış öncesinde uçakta herhangi bir arıza olsaydı, kaptan pilot bunu mutlaka deftere yazardı. Böyle bir notu da göremiyoruz." dedi.

Isparta Havalimanı'nın güvenli olmadığı yönündeki iddiaları cevaplandıran Doğaner, bu fikre katılmadığını, Türkiye’nin birçok havaalanından daha güvenlikli olduğunu söyledi. Kendisinin de bir kaptan pilot olduğunu ifade eden Doğaner,"Havaalanı güvenli-güvensiz diye bir şey olmaz. Pilotların eğitimi yetersiz diye bir şey olamaz. Bütün pilotlara güvenli bir uçuşun nasıl gerçekleştirileceği eğitimler sırasında anlatılmakta, gösterilmektedir. Ve sonunda bu pilotlara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uçuş yapabileceklerine dair sertifika ve ruhsatları veriliyor.” diye konuştu.

Doğaner, mahkeme heyetinden Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’nda heyetinde içinde bulunacağı bir uçuş gerçekleştirilerek olayın bizzat yerinde görülmesini talep etti.

5 KİŞİLİK BİLİRKİŞİ HEYETİ OLUŞTURULACAK
Sanıkları ve müşteki avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti duruşmaya gelmeyen sanık Zeynel Gündoğdu hakkında davetiye kararı çıkarılmasına, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hakan Karakehya ile uçuş öğretmenleri Mehmet Özler ve Serdar Dalkılıçtan oluşan 3 kişilik bir heyetle Türk İş Teknik A.Ş’den Ufuk Güneş ile Umut Berkay’dan oluşan 2 kişilik bir heyet olmak üzere toplam 5 kişilik bilirkişi heyeti oluşturulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmaya davet edeceği bilirkişilere dosyaları teslim ederek, sanıkların olayın meydana gelişindeki kusurları, uçağın düşüş sebebi, pilotların kusurlu olup olmadıklarının araştırılmasını isteyecek. Mahkeme duruşmayı 11 Mayıs 2011 tarihine ertelendi.

'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçlamasıyla 2 ile 15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan sanıkların yargılandığı davanın bir önceki duruşmasında mahkeme, Atlasjet yetkilileri aleyhinde açılan davayı, aynı mahkemede uçak kazasına ilişkin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile kazanın olduğu dönemdeki Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı ve Word Focus (Dünyaya Bakış Havacılık) Genel Müdürü Aydın Kızıltan ve 11 kişinin yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmesine karar vermişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.