Kellikle savaşta 8 ayrı yöntem

Kellikle savaşta bir çok farklı tedavi uygulanabiliyor. Bu tedavilerden bazıları...

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Ekim 2010 13:15
Kellikle savaşta 8 ayrı yöntem

Erkeklerin üçte ikisinde 35 yaş civarında saçlarında seyrelme görülüyor. Bugünün kozmetik dünyası saç seyrelmesine ve dökülmesine karşı sayısız çözüm sunuyor. Erkekler de bunlardan kendi 'kafasına göre' olanı seçip kullanabilir.

Temel çareler

Bu yöntemler, saçlarınızın seyrekleşen bölümlerini gizlemek için kullanılan düşük maliyetli taktiklerden oluşuyor.

1. Zeki ve stratejik saç kesimi: En kolay çözüm, kalan saçlarınızla neler yapabileceğinizi bilmektir. Size yakışacak, usta bir saç kesimi için kuaförden yardım isteyebilirsiniz. Daha uzun perçemler alnınızdaki saç hizanızı gizleyebilir ve daha uzun saç kesimi saçlarınızın daha çok görünmesini sağlar.

2. Saç tellerini kalınlaştıran şampuanlar: Her yerde mağazalarda satılan saç tellerini kalınlaştırıcı şampuanların en iyisini saç bakım salonlarında bulabilirsiniz. Hacmi artırmak için doğal özler ve kimyasallar kullanan bu şampuanlar, saç tellerini dolgunlaştırıyor ve folikülleri güçlendiriyor.

3. Saç boyası ve kapatıcılar: Organik keratin liflerinden meydana gelen Toppik, kendi saçınızla birbirine dolanıyor, böylece saçınızı daha kalın ve gür gösteriyor. Ancak, bu ürünlerin maliyetinin biraz yüksek olduğunu unutmayın.

İlaç seçenekleri

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından onaylanan 2 kellik ilacı bulunuyor: Rogaine ve Propecia. Saç kaybını önleyerek ve yeni saç oluşumunu sağlamaya çalışan bu ilaçlar, doktorun önerisiyle kullanılmalı.

4. Rogaine: FDA onayını 1988 yılında alan Rogaine'nin herkes tarafından tanınan ismi Minoxidil'dir. Kan damarlarının çapını genişleten ürün, doğrudan kafa derisine uygulanıyor. Çekilmiş saç foliküllerini canlandırıyor, daha kalın görünen saçlar ve yeni saç oluşumu sağlıyor. Ancak, bu ilaç bir mucize değil. Bu ilaç, büyük bir para ve zaman kaybıdır. Ayrıca, ilaç düşük kan basıncı, görme kaybı, anormal kalp atışı, göğüs ağrısı gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bazı erkeklerde, iyi sonuçlar veren ilaç hepsi için işe yaramıyor.

5. Propecia: Finasteride olarak bilinen ilaç, FDA onayını Rogaine'den 10 yıl sonra aldı. 5-alfa reduktase adlı enzim, erkeklik hormonu testosteronu, dehidrotestosteron (DHT) adı verilen bir başka erkeklik hormonuna çeviriyor. Genetik yatkınlığı olan kişilerde saç dökülmesine sebep olduğuna inanılan DHT, saç folikülünü küçülterek sağlıklı saç uzamasını engelliyor. Propecia ise, 5-alfa reduktase enzimini bloke ederek kandaki DHT oranlarını düşürüyor. Bu da saçın uzama evresini yeniden normale çevirerek, saç dökülmesini durduruyor. Günde 1 tabletten fazla alınmaması önerilen ilaç, ciddi yan etkileri bakımından pek tercih edilmiyor.

Cerrahi prosedürler

Kellikle mücadele edenlerin en ciddi çözüm yolu, cerrahi yöntemlerdir.

6. Saç ektirme: Saç ektirme daha fazla etkilidir ve daha az göze çarpar. Bugünün prosedürleri daha acısız ve daha ucuzdur, daha az iz bırakır. Tamamlanması için birkaç seans gerektiren yöntem, geçiş dönemi anlamına gelir. Kafatasının saç gelişen bölgelerinden alınan küçük foliküler parçalar problemli bölgeye aşılanır. Bu nedenle nakil bitene kadar, küçük yamalar gözle görülüyor.

7. Flap yöntemi: 3 aşama halinde yürütülen yöntem, saçların çıktığı kafa derisinden alınan parçanın kel olan bölgeye cerrahi olarak dikilmesine dayanıyor. İlk iki aşama kolay görünse de, üçüncüsü derinin A noktasından B noktasına taşınmasını gerektiriyor. İşlem bitince, daha önce saç olmayan bölgede doğal olarak uzayan saçlara sahip oluyorsunuz. Bu yöntem uygun şekilde gerçekleştirildiğinde çok etkili.

8. Saç derisini azaltma: Saç derisinin kel olan bölgeleri kaldırılıyor ve saçlı doku bu bölgeler üzerine doğru çekilip uzatılıyor. Deri azaltma her zaman olmasa da genellikle flap yöntemiyle birlikte gerçekleştiriliyor. Yöntem uygun olarak yapılmazsa, kalıcı uzatma izleri görünebiliyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.