Kirazda Hasat Uzatma Projesi

Isparta'nın Uluborlu ilçesi İnhisar yaylasında su yokluğu nedeniyle 3 bin dekar arazi üzerinde kiraz üretimi yapılamadığı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ekim 2010 21:24
Kirazda Hasat Uzatma Projesi

Isparta'nın Uluborlu ilçesi İnhisar yaylasında su yokluğu nedeniyle 3 bin dekar arazi üzerinde kiraz üretimi yapılamadığı bildirildi.

Türkiye'nin en önemli kiraz üretim merkezi Uluborlu'da kiraz üretimini daha uzun döneme yayacak proje için Isparta İl Genel Meclisi harekete geçti.

Üyeler Mehmet Selçuk Er, Muhlis Tuncay ve Fevzi Özdemir, İnhisar yaylasında su yokluğu nedeniyle 3 bin dekar arazinin kiraz üretiminden mahrum kaldığını belirterek, sulama projesi önerisi getirdi.

Fevzi Özdemir, bin 50 rakımdaki üretim miktarının Küçükkabaca ve Dereköy köyleri ile birlikte 7 bin tonu bulduğu belirterek, “İleydağı köyünde bin 150-bin 250 rakımında kiraz üretimine son 10 yıldan buyana başlandı ve yaklaşık üretim bin tona ulaştı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde üretimin yaklaşık 3 bin tonu bulacağı öngörülüyor. Kiraz üretimi rakım farklılıkları ile daha uzun hasat sezonuna yayılarak ihracatçı gözünde ilimizin daha çok tercih edilen bir bölge haline gelecek.Uluborlu'da bin 400-bin 450 rakımında bulunan İnhisar yaylasında yaklaşık 3 bin dekar arazi kiraz üretimine müsait durumda.DSİ ve Köy Hizmetleri tarafından yapılan sondaj çalışmalarında suyun bulunamadı. Arazinin jeolojik yapı olarak su taşımayan bir arazi olduğu görüldü” dedi.

İlçede yapımı bu yıl tamamlanan Uluborlu Sulaması Rehabilitasyon Projesi ile Uluborlu Ovası'nın Uluborlu Barajı'ndan sulanmaya başlandığını hatırlatan Özdemir, “Uluborlu sulaması 1984 yılında yapılan bir protokolle Uluborlu Belediyesi tarafından yürütülüyor. Kapalı sistem sulamayla belediye bünyesinde bulunan sondaj kuyuları atıl durumda. Bu sondaj kuyularından İnhisar yaylasına su basılarak bin 400 rakamdaki ovayı sulamanın mümkün olacağını gördük. Bunun projelendirilmesi ve projelendirildikten sonra desteklenmesi konusunda önerge verdik” diye konuştu.

Konu ile ilgili olarak Tarım ve Kırsal Kalkınma Komisyonu'nun hazırladığı raporunu kasım ayı meclis toplantısında gündeme getirileceği bildirildi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler