Kızıldağ resmen şifa dağıtıyor

Astım ve KOAH Hastaları İçin Ortak Çalışma Sonuçlandı

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Şubat 2020 09:59
Kızıldağ resmen şifa dağıtıyor

ASTIM VE KOAH Hastaları için SDÜ ve Isparta Şehir Hastanesi ortak çalışması sonuçlandı.

Kızıldağ Milli Parkı’nın Astım ve Kronik Obstuktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Üzerine Etkileri Süleyman Demirel Üniversitesi (SDU) Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Önder ÖZTÜRK ve Hastanemiz Göğüs Hastalıkları Uzmanlarından Canan DOĞAN tarafından yapılan 1 yıllık bir çalışmanın sonunda raporlandı.

Isparta’nın ilçesi Şarkikaraağaç yerleşkesi Kızıldağ üzerinde yapılan çalışmaya 39 hasta alındı. Hastaların 19’u astım hastası (%48,7), 20’si KOAH hastası (%51,3) olarak belirlendi. Yaşları 62-69 arası olan 25 erkek ve 14 kadın hastada yapılan araştırma sonucunda; KOAH hastaları üzerinde olumlu etki oranı % 42, Astım hastaları üzerinde olumlu etki oranı % 78,9 olarak tespit edilerek, Kızıldağ Milli Parkında 15 gün kalarak 1 yıl atak geçirmediklerini ifade eden hastaların beyanı dikkate alınarak yapılan çalışmada 23 hastanın 12 ay boyunca atak geçirmedikleri görüldüğü raporlandı. SDÜ (Süleyman Demirel Üniversitesi) ve Isparta Şehir Hastanesi’nin ortak çalışması olarak yapılan çalışmada emeği geçen Prof. Dr. Önder Öztürk ve Uz. Dr. Canan Doğan’a teşekkür ederiz.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.