KOBİDER'in Askerlik Önerisi

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, tek tip askerlik uygulamasının hakkaniyet ölçülerine

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Ekim 2010 16:09
KOBİDER'in Askerlik Önerisi

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, tek tip askerlik uygulamasının hakkaniyet ölçülerine uygun olmayacağını ifade ederek, “15 aylık uzun dönem askerlik süresinin 9 aya, kısa dönem askerliğinde 3 aya indirilmesi lazım. Çünkü günümüz ekonomik şartları gereği insanımızın bir an önce iş hayatına atılması veya geçimini idame ettirebilmesi için çalışması gerekiyor” dedi.

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, yaptığı açıklamada tek tip askerlik uygulamasının doğru olmayacağını belirterek, “Askerlik süresinin yanında sayısının da azaltılması gerekir. Türkiye'nin nüfusunun neredeyse iki katını bulan ülkelerde dahi bizdeki kadar asker sayıları bulunmamakta. Bu konunun yetkililerce dikkate alınmasını diliyoruz” dedi.

-“TEK TİP ASKERLİK HAKSIZLIĞA SEBEBİYET VERİR”-

15 aylık uzun dönem askerlik süresinin 9 aya, kısa dönem askerliğinde 3 aya indirilmesi gerektiğini dile getiren Özgenç, “Çünkü günümüz ekonomik şartları gereği insanımız bir önce iş  hayatına atılması veya geçimini idame ettirebilmesi için çalışması gerekmektedir. Dolayısıyla uzun bir askerlik süreci ekonomiye zarardır” diye konuştu.

Özgenç, üniversite mezunlarıyla ilköğretim mezunlarının aynı kefeye konulmaması gerektiğini söyleyerek, “Askerlik konusunda üniversite mezunlarına yönelik farklılıkların korunması yönünde yeni formüller üretilebilir. On binlerce genç, kısa dönem askerlikten yararlanmak için beklemektedir. Bunlar arasında yaşı geçkin olanlarda mevcut durumda” dedi.

İş yeri kurup iş güç sahibi olanların , uzun süre işinden ayrı kalmasının işyerinin kapanmasına neden olduğunu ifade eden Özgenç konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Ayrıca çalışan insanlarımızın istihdam edildiği yerden uzun zaman askerlik nedeniyle ayrı kalması halinde, eski işini kaybetme ile karşı karşıya kalan eğitimli veya eğitimsiz kişilere, sabit ve uzun süreli askerlik yaptırılması ekonomik zararlara neden olmaktadır. Dolayısıyla askerlik süresinin azaltılması hem devlete yük olmaz hem de insanlarımız bu şerefli vazifeden kaçmak için değişik yollara başvurmazlar.”

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.