Koordinasyon Merkezi Hizmete Girdi

Koordinasyon Merkezi Hizmete Girdi

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Ekim 2019 13:49
Koordinasyon Merkezi Hizmete Girdi

Isparta Her şey Isparta’ya en iyi hizmeti vermek için İlimizde toplu taşıma hizmeti veren Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin üniversite hattında çalışmak üzere araç filosuna dahil ettiği 150 yolcu kapasiteli körüklü otobüs işletmeye alınırken, Halk Otobüsleri Koordinasyon Merkezi hizmete girdi.

 Törene, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural, esnaf odaları başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Faruk Daşdöner, 150 yolcu kapasiteli körüklü otobüsün yaşlı ve bedensel engelli vatandaşların çok rahat bir şekilde kullanabileceği en iyi dizel motor olan euro 6 dizel sistemine sahip çevre dostu bir araç olduğunu belirterek “ Bu aracımız aynı zamanda yakıt tasarrufu açısından da konforlu özelliğe sahip. Aracımızda otobüs yangınlarına karşı yangın söndürme sistemi de bulunuyor. Aynı zamanda koordinasyon merkezimizi de açıyoruz. Gelen şikayetleri göz önünde bulundurarak, ana arterdeki en yoğun durakları belirledik. Mobese kameralarla o durakları arkadaşımız takip ediyor. Yoğun durakları gördüğü an araç takip sistemiyle en yakın otobüsü o durağa yönlendiriyor. Bu sayede özelikle yoğun saatlerde vatandaşlarımızın durakta otobüs bekleme süresini en fazla 10 dakikaya indiriyoruz. Bu da Türkiye ortalamasının çok altında bir süre. Bunun yanında yeni bir hizmeti daha yakında ilimize kazandıracağız. Cep telefonu uygulamasıyla ulaşım hizmetlerinde gülkart uygulamasının mobil uygulamada yer almasını sağlayacağız. Bu hizmetlerin sağlanmasında bizden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımız Şükür Başdeğirmen ve Esnaf Odaları Birliği Başkanvekilimiz Ahmet Tural’a teşekkür ederim” dedi.

SİZLER İLİMİZİN AYNASISINIZ  

Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural da Halk Otobüslerinin ilimizin aynası olduğuna dikkat çekerek “Siz değerli halk otobüsü esnafı ve şoförlerimiz Isparta için ayna görevi görüyorsunuz. Bugün 100 bin nüfusa varan üniversite öğrencisinin kampüslere ulaşımını sağlayan sizlerin verdiği hizmet, aynı zamanda dışarıdan gelen misafirlerimizin şehrimizle ilgili düşüncelerinin olumlu yönde olması için de büyük önem taşıyor. Çünkü ilimizi ziyaret edenler hizmet noktasında ilk olarak sizlerle karşılaşıyor. İşte bu nedenle Halk Otobüslerinin verdiği hizmette nitelik ve kalite çok önemli. Bugün diğer illerle kıyaslandığında teknolojiyi kullanma olanaklarına bakıldığında Halk Otobüsleri olarak standartların üzerinde bir hizmet sunulmaktadır. Modern araçlarımızda kartlı biniş sistemi, durak noktalarını gösteren LCD sistemi, araç takip sistemi gibi yeniliklere bugün de koordinasyon merkezini de ekliyoruz. Ayrıca üniversite hattında modern bir körüklü otobüsü de işletmeye alarak çıtamızı yükseltiyoruz. 

DAVRANIŞLARIMIZDA

TRAFİKTE DİKKATLİ OLACAĞIZ

Tabi günümüz teknolojisini hizmete yansıtmak kadar, ulaşımda siz şoförlerimizin yolcularımıza karşı davranışları da önem arzediyor. Bu noktada davranışlarımıza özen göstermek, dikkatli olmak zorundayız. Çünkü sizlerden birinin yapacağı bir hata hepimizi bağlıyor. O nedenle kılık kıyafetimizden konuşma tarzımıza kadar her şeye dikkat edeceğiz. Özellikle trafikte dikkatli davranacağız. Otobüs kullanırken cep telefonuyla konuşmayacağız, trafikte diğer araçlara ve yayalara saygılı olacağız. Yaya önceliğine, yolcu sağlığına önem vereceğiz. Geçtiğimiz günlerde otobüste fenalaşan bir yolcuyu hiç düşünmeden hastaneye yetiştiren şoför arkadaşımızı yürekten kutluyor, bu davranışın herkese örnek teşkil etmesini diliyorum. Halk Otobüslerimize kazandırılan yeni hizmetlerin kooperatifimize ve ilimize hayırlı olmasını temenni eder, hepinize teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

HALK OTOBÜSLERİ EN İYİ HİZMETİ

VERMEYE GAYRET GÖSTERİYOR

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de, Halk Otobüsleri’nin ilimizde en iyi hizmeti vermeye gayret gösterdiğini belirterek, belediye olarak her zaman destek verdiklerini söyledi. Özellikle şoförlerin vatandaşlara karşı davranışlarının düzenli olmasının önemine dikkat çeken Başkan Başdeğirmen, “Zaman zaman bizlere gelen şikayetler konusunda gerekenin yapılması konusunda sizlerden ricamız oluyor. Sizler de gereken dikkati ve gayreti gösteriyorsunuz. Ben de tüm araç kullanan arkadaşlarımızın bu konudaki hassasiyetlerini en üst seviyeye çıkarmalarını araçlarında sigara içmemelerini, telefonla konuşmamalarını ve diğer araçlara da saygılı olarak onların hayatlarını korumaları gerektiğini söylemek istiyorum” dedi.

TRAFİK SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN TRAFİKTE

BİRBİRİMİZE SAYGILI OLMAK ZORUNDAYIZ

Isparta’daki araç yoğunluğuna dikkat çeken Başkan Başdeğirmen, mevcut caddeleri genişletmenin mümkün olmadığını söyledi. Başkan Başdeğirmen “Bizler en iyi ulaşımı sağlamak için sizlerden istifade ediyoruz. Trafiği fazla sıkıntıya sokmadan saygı duyarak, biz bunu çözmek zorundayız. Tabi ki burada diğer vatandaşlarımızın da çift park üç park ve ışık ihlallerinden dolayı birçok sıkıntı yaşıyoruz. Çift sıra park yapmak çok doğru bir şey değil. Mimar Sinan caddesinde çift park yapıldığı zaman bakıyorsunuz 20 metre ileride boşluk var oraya koymuyor gideceği yerin tam karşısına bırakıyor aracını çift parkta olsa üç sıra parkta olsa bugün İş Bankası’nın önünde 3 sıra park yapılıyor ama yanında bir otoparkımız var yarım saati ücretsiz olarak uygulamaya başladığımız yer altı otoparkımız var valilik binasının arkasında alt katlara bakın hiçbir zaman dolu göremezsiniz bomboş. Bizim de bu alışkanlıklardan vazgeçmemiz gerekiyor. Hep beraber Isparta’nın trak sorununu çözmek istiyorsak hepimiz birbirimize saygılı bir şekilde trafik kurallarına uymamız gerekiyor” dedi.

YENİ ARTERLER AÇIYORUZ

Kısa süre önce Isparta’ya gelen Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’dan alt geçit ve üst geçitlerle ilgili yatırımlara destek sözü aldığını kaydeden Başkan Başdeğirmen, Isparta’da trafik yoğunluğunu azaltacak çalışmalara başladıklarını iletti. Başkan Başdeğirmen, “Yoğunluğu azaltmak için batı kampüsünden şehre doğru bir arter açtık. 10 gün sonra tamamı asfaltlanmış bir şekilde açılışını yapacağız. Ardından doğu kampüsünden yeni arter açılacak. Bakanımızdan Antalya’dan gelirken Sav’dan, Aliköy’den Akkent Kavşağı’na Akkent Kavşağı’ndan da Üniversiteye kadar olan stabilize yolu iyileştirilmesi için destek istedik  

20 KAPALI TEKNO-DURAK GELİYOR

Başkan Başdeğirmen, son bir ay içerisinde durak olmayan noktalara 30’a yakın klasik duraklardan koyduklarını belirterek, “Otobüs duruyor ama durak yok. Kış geliyor, yağmur yağıyor. Öğrencilerimizin vatandaşlarımızın karda kışta kalmaması için tüm vatandaşlarımızın istifade edebileceği klasik duraklarımızdan koyduk. 20 tane de kapalı klimalı ve içerisinde otobüslerin koordinasyon merkezinin de cep telefonlarından takip edilebileceği otobüslerin nerede olduğunu gösteren kayan yazılarla okuyabilecekleri gençlerin ve vatandaşların rahat bir şekilde otobüslerinin ne zaman nerede olduğunu görebilecekleri sistemi getiriyoruz. Kapalı duraklarımızda gençlerimizin ve vatandaşlarımızın karda kışta çok daha iyi şekilde otobüs beklemelerini sağlayacağız” diye konuştu.

BAŞKAN DİREKSİYON BAŞINA GEÇTİ

Konuşmaların ardından yeni körüklü otobüsün kazasız belasız hizmet vermesi için kurban kesilerek dua edildi. Kurdele kesiminden sora Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen direksiyon başına geçerek, körüklü otobüsü kullandı. Başkan Başdeğirmen, Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural ile birlikte sürücüleri selamladı.

KOORDİNASYON MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Daha sonra Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural, özellikle toplu taşıma hizmetlerinin yoğun olarak kullanıldığı saatlerde yoğunluğu en aza indirme amacıyla kurulan koordinasyon merkezinin açılışını gerçekleştirerek, Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Faruk Daşdöner’den koordinasyon merkezinin işleyişi hakkında bilgi aldı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.