Körlüğün Nedini?

Körlüğün ileri gelen en önemli nedenlerinden biri olan bu hastalığa dikkat edin!

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Ekim 2010 22:41
Körlüğün Nedini?

Körlüğün ileri gelen en önemli nedenlerinden biri olan ve yaşlı hastalığı olarak bilinen "Sarı Nokta" ile yapılan mücadelede önemli mesafelerin alındığı bildirildi.

Türk Oftalmoloji Derneğinin düzenlediği 44. Ulusal Oftalmoloji Kongresi, Antalya'nın Konyaaltı ilçesine bağlı Beldibi'nde bulunan Rixos Sungate Otel'de başladı.

Kongre Sekreteri Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Başmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşa bağlı görme noktası hastalığı olan sarı noktanın, 10 yıl öncesine kadar tedavisinin olmadığını belirterek, "İnsanlar bu hastalığa yakalandığı zaman (sende yaşlanmaya bağlı bu hastalık var, yapacak bir şey yok) deniliyordu. Şimdi gelişen ilaç teknolojisi ve ameliyat teknikleri ile bu insanların kendilerine yetecek kadar görmeleri sağlanıyor" diye konuştu.

Sarı noktanın yaş ilerledikçe görülme oranının arttığına işaret eden Başmak, şu bilgileri verdi: "Sarı noktanın görülme oranı 60 yaşından sonra artıyor. Kişi çok yaşarsa görülme oranı yüzde 100'e kadar çıkıyor. 70- 80 yaşındaki insanlar bu hastalık nedeniyle görme yeteneğini kaybediyor. Bu insanlar kendileri ve etrafındakiler için büyük sıkıntıydı. Eskiden kader olarak algılanan hastalık şimdi tedavi edilebiliyor." dedi.

AÇIK RENKLİ İNSANLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR
Hastalığın görülmesinde ırksal faktörlerin de bulunduğunu bildiren Hikmet Başmak, "Bazı hastalıklar bazı ırklarda daha fazla görülüyor. Açık renklilerde bu hastalık daha çok görülüyor. Zencilerde daha az görülüyor. Kuzey ırkında daha fazla görülüyor, pigment hücreleriyle ilgili bu" dedi.

YUMURTANIN SARISI, HAVUÇ
Sarı noktanın yaşa bağlı geliştiğini ancak bazı hazırlayıcı faktörlerin de bulunduğunu anlatan Başmak, şunları söyledi:

"Kadınlar ve erkeklerde hemen hemen eşit oranda gözlenen bu hastalığın en önemli risk faktörü ilerleyen yaştır. Bunun yanında dengeli vitamin ve mineral desteğinden yoksunluk, yoğun sigara kullanımı, obezite, diyabet, hipertansiyon, yüksek kan kolesterol düzeyi ve güneş ışığına uzun süreli maruz kalma ile de hastalığın görülme riski artmaktadır.

Dengesiz beslenme, sigara içimi bu hastalığı tetikliyor. Vitamin desteği bu hastalarda hastalığın ilerlemesini engelliyor. Erken yaşta sarı nokta hastalığına yakılanmamak için yeşil sebzeler, meyveler tüketilmeli, doğal ve dengeli beslenme tercih edilmeli. Balık, ıspanak, brokoli, lahana gibi yeşil sebze ve her renkten meyve tüketilmeli. Sadece et değil tahıl gibi yiyecekler de yenilmeli. Yumurta sarısı, havuç mutlaka tüketilmeli. Akdeniz mutfağı ağırlıklı beslenip, beslenme rejimine dikkat edenlerde hastalığın görülme sıklığı ve ilerleme süreci daha yavaştır."

GÜNLÜK GÖZ KONTROLÜ
Hastalığın erken teşhisinin önemini vurgulayan Hikmet Başmak, şunları kaydetti: "Her gün kalktığınızda bir gözünüzü kapatıp kontrol edin. (Benim gözüm dün kapandı diye gelen hastalar var). Ama biz bakıyoruz ki 3-4 yıldır tek göz görmüyor, insanlar farkında değil. Bir gözünüzü kapatın, çizgili resimlere bakın, bakılan yerde boşluk görme, baktığı yeri odaklamayıp çevreyi görme önemli belirtilerdir." dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.