Korumak Ve İyileştirmek İçin

Korumak Ve İyileştirmek İçin

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Şubat 2022 11:45
Korumak Ve İyileştirmek İçin

Türkiye’deki 6 havzadan birisi olan aralarında Isparta’nın da bulunduğu Antalya havzasındaki su kaynaklarının korunması ve kaynakların iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yapan ve 20 kişiden oluşan teknik destek programı heyeti, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i ziyaret etti.

Heyetin takım lideri Jaroslav Slobodnik ile Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Havza Planlama Şube Müdürü Altun Kaya Çavuş, projeye ve yapılan çalışmalara ilişkin Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e bilgiler verdi.

Yapılan çalışmanın uzun dönemli olduğuna işaret eden heyetin takım lideri Jaroslav Slobodnik, nehir havzası yönetim planları çalışmalarının 6 yıllık döngüler çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyledi. Slobodnik, bu döngüde ise Isparta’da yapılması gereken en önemli tedbirlerin belirleneceğinden bahsederek, “Hükümetler ve AB düzeyinde de bu tür finansmanların sağlanması uzun zaman alıyor. En iyi teknolojiyi uygulasanız bile Isparta’nın kentsel atık su arıtma tesislerinde son teknolojiyi kullansanız bile yatırımları ve sonuçlarını görebilmek için birkaç yıl beklemek gerekecek. Veri toplama adımında bizleri desteklediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Havza Planlama Şube Müdürü Altun Kaya Çavuş da projeye ilişkin detaylı bilgiler verdi. Çavuş, AB teknik yardım projesi kapsamında 6 havzada nehir havza yönetim planlarının hazırlanması projesi olduğunu söyledi. Projeyi yürütecek bir konsorsiyumu yönetecek bir firmanın bulunduğunu dile getiren Çavuş, “Nihai faydalanıcısı Bakanlığımız Su Yönetimi Genel Müdürlüğü. Proje yaklaşık 42 ay sürecek ve yaklaşık 7 milyon Euro’luk bir proje gerçekleştirilecek. Bu projede 3 temel bileşen var. Öncelikle nehir havza yönetim planlarının hazırlanması ki, bu da AB su çerçeve direktifi kapsamında hazırlanan bir plan. Hali hazırda AB ülkeleri bunları hazırlamakla yükümlü. Aynı şekilde bu planlarında ülkemizde hazırlanması bizim temel amacımız. Ülkemizde şimdiye kadar 11 havzada hazırladık. Antalya havzasının da yer aldığı toplam 6 havzada bu çalışmaları 2025 yılına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Burada bulunmamızın nedeni hem projemizi tanıtmak hem de içinde bulunduğumuz veri toplama sürecini yerel kurumlarımıza anlatmak. Bu anlamda da belediyemizin büyük desteğine ihtiyacımız var. Başkanımızda bu konuda her türlü desteğini sağlayacağını açıkladı, kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Bölgenin göller bölgesi olması, bol yağış almasının Isparta’nın suyunun kalitesini her zaman üst seviyede tuttuğunu söyleyen Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de “Sorumluluğumuz dahilinde bizlerde vatandaşlarımızın en kaliteli su içebilmesi için altyapılarımızı her zaman en iyi seviyede tuttuk. Arıtma tesislerimizi sürekli bakımlı ve yeni halde kullanmaya gayret ettik. Havza çalışmasından sonra çok daha farklı ve çok daha kaliteli bir suyu içeceğimiz inancındayız. Bu çalışmada devletimize ve AB’ye teşekkür ediyorum. Emeği geçen buradaki tüm arkadaşlarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.