Kredi kartlarına ödeme kolaylığı

Kredi kartı borçlularına yeni bir kolaylık getiriliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ekim 2010 12:56
Kredi kartlarına ödeme kolaylığı

Tüketici dernekleri, vergi ve sigorta prim borçları için çıkarılacak düzenlemeye kredi kartı borçlarının da dahil edilmesini istedi.

Dernekler, kamu alacağına getirilecek ödeme kolaylığının kart borçlusuna uygulanması, sonra da faizlerin düşürülmesini önerdi.

Tüketici örgütleri, bankalar lehine işleyen kredi kartı düzenlemeleri nedeniyle vatandaşın borcunun yeniden tırmandığını bildirdiler. Vergi ve sigorta prim borçları için çıkarılacak ödeme kolaylığı düzenlemesine kredi kartı borçlularının da dahil edilmesi önerisinde bulunan tüketici örgütleri, borçlar temizlendikten sonra kredi kartı faizinin mevduat faizinin iki katı ile sınırlandırılmasını istediler.

G-20'de tartışılacak
Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, bankaların kredi kartı borçlarına uyguladığı yüksek faizlerin G-20 ülkeleri içerisinde ilk kez tartışılacak konular arasına girdiğini söyledi. Kredi kartlarında temel sorunun, aşırı faizler olduğuna işaret eden Çetin, "Yüksek faiz borcun birikmesine neden oluyor. Borcun asgari tutarını ödeyen tüketiciler aşırı faiz yüzünden geleceklerini bloke eder hale düşüyorlar" dedi.

Af fırsat olmalı
Çetin, kredi kartı sorununun çözümünün faizleri aşağı çekmekten geçtiğini ifade ederken, "Vergi ve sigorta prim borçları için yapılacak düzenleme kredi kartı sorununun çözümü için iyi bir fırsat. Aynı şartlar kart borçlusuna sağlanarak sorun çözülsün. Daha sonra da kart borcuna uygulanacak faiz mevduat faizinin iki katı, yaklaşık yıllık yüzde 15'lerle sınırlansın" talebinde bulundu.

Bankalar tuzak kuruyor
Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya da, bankaların tüketiciye bilerek ve kötü niyetle tuzak kurduğunu, bu sayede kredi kartından çok büyük karlara ulaştıklarını söyledi. Bankaların sınırları hiçe sayıp gelirinin birkaç katı limitle tüketicilere kredi kartı verdiğini daha sonra da bu kişilerden yüksek faizle kaynak topladığını belirten Kaya, asgari ödeme tutarını borcun yüzde 50'sine çıkarmak istediklerini, ancak bankaların buna itiraz ettiğini kaydetti. Kaya da kart borçlularının vergi ve prim affı düzenlemesine dahil edilmesini talep etti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.