Kunduracılar Odası Kapanıyor

Kunduracılar Odası Kapanıyor

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Aralık 2019 10:09
Kunduracılar Odası Kapanıyor

Ispartanın en büyük esnaf teşkilatlarından olan Esnaf ve sanatkarlar odası birliğine bağlı Kunduracılar odası yeterli üye sayısının altına düşmesi ve gelirinin giderlerini karşılayamaz noktasına gelmesi nedeni ile yeni yıldan itibaren kapanmış olacak.

Üye sayısı 100’ün altına olan odaların kapanması ya da başka odalar ile birleşmesini öngören yasa tasarısı nedeniyle 2005 yılında Isparta il genelinde 40 olan oda sayısı düşmüştü. Örneğin Fırıncılar odası ve Kasaplar odası kapanarak lokantacılar odası ile birleşmişti.

1960’lı yıllarda kurulan ve gün geçtikçe üye sayısı azalarak kapanma noktasına gelen kunduracılar odasının kapanması ile birlikte Tuhafiyeciler odası ile birleşeceği öğrenildi. Kunduracılar odasının son başkanı olan ve dört dönemdir bu görevi üstlenen Ercan Süslü yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Kurulduğu yıllarda 400’ün üzerinde üyesi bulunan kunduracılar odası bugün mesleğin cazibesini yitirmesi ve dahada önemlisi kunduracı esnafının tıpkı halıcılıkta olduğu gibi fabrikasyona yenik düşmesi ile birlikte imalat yapan kunduracıların sektdörü terk etmesi ile birlikte üye sayımız maalesef bugün 100’ün altına düşmüştür ve buda kaçınılmaz son olan odamızın kapanmasına vesile olmuştur.

Bir zamanlar çekiç sesinden inleyen Kunduracılar sitesinde bugün çekiç sesleri yerini sessizliğe ve hüzne bırakmıştır. Birkaç imalatçı ve tamircinin dışında sadece hazır ayakkabı satan esnafların yanısıra binanın üst katları farklı sektörlerde iş yapan işletmeler yerini almış, dahada önemlisi birçok dükkan kapanarak kaderine terk edilmiştir” dedi.

Mahkeme kararı ile kapatılacak olan Isparta Kunduracılar odasının mal varlıkları, borç ve alacakları ise Esnaf ve sanatkarlar odasına geçecek. sistemin Tuhafiyeciler odasına yönlendirdiği kunduracı esnafının yeni yıldarn itibaren tuhafiyeciler odasına kayıtlı olarak ticari faaliyetlerini sürdüreceği öğrenildi.

Isparta Kunduracılar odasının kapanması ile birlikte merkezde toplam 12 oda, il Genelinde ise toplamda 27 oda aktif olarak görevini sürdürmekte olup, bütün odalara kayıtlı üye sayısının ise 13 bin civarında olduğu öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.