Kuzu'dan Olay Açıklamalar

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yumurtalı saldırıyı anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Aralık 2010 19:56
Kuzu'dan Olay Açıklamalar

Türkiye dün gün boyu onu ve ona yapılan yumurtalı saldırıyı konuştu. Yumurta atılacağını bile bile öğrencilerin karşısına çıkan, ancak tepkiler dinmeyince fakülteyi terkeden Anayasa profesörü Burhan Kuzu, yaşadığı o sıcak dakikaları Kanal A'dan Ömer Şahin'e anlattı..

Öğrencilerin arkasında Ergenekon olduğunu iddia eden Kuzu, “80 öncesini düşününce tüylerim diken diken oluyor. Bunun düğmesine basan alçaklar hiç mi bunun sonunu hesap etmiyorlar. Hükümeti yıkmak için,öğrencileri sokağa dökmek istiyorlar. Halkevleri ve Doğu Perinçek’in uzantıları bu işin içinde” dedi.

Ergenekon sıkıştı, tek kozu gençler kaldı

Yaşananları 1980 öncesine benzeten Burhan Kuzu, öğrencilerin sokağa dökülerek askerin harekete geçirilmek istendiğini iddia etti. Kuzu, öğrenci olaylarının arka planını “Ergenekon içerde sıkışmış vaziyette, güvendiği asker ise kendi alanına çekildi, normalleşiyor. Mücadele yükü verilen yargı da son Anayasa paketi ile kendi alanına çekildi. Şu anda ellerindeki tek koz öğrenciyi sokağa dökmek.Bu işler böyle başlar. 80 öncesini gördük” sözleriyle yorumladı.

Darbeciler heveslenmesin, askerin gücü kalmadı

Öğrencileri sokağa dökerek hükümeti yıkma ve yıpratma peşinde olanların boşuna gayret gösterdiğini de ifade eden Kuzu, “Bu heveste olanlar bilsinler ki askerin darbe yapacak gücü, takati kalmamıştır. Yazık olur bu gençlere. Eğitimlerinden olurlar, pisi pisine de dayak yerler. Bunun arkasında Ergenekon bağlantılı güçler var. Açıkça söylüyorum bunu tutan yanar, bu başına yıkılır. CHP de bundan bisey koparabilir miyim diye gıdıklıyor.Türkiye’de 80 öncesi hava yok. Darbe yapacak adam da yok. Öğrencilere yazık etmeyin” dedi.

Burhan Kuzu, 1980 öncesinde sağ-sol çatışmasına giren öğrencilerin bugünkülerine göre daha çok okuyan,araştıran gençler olduğunu söylerken, “şimdikiler maalesef okumuyor, daha cahil,daha tehlikeli. O yüzden doldurulmaları kolay oluyor” ifadelerini kullandı.

“Yumurta yeseler beyni çalışırdı” sözü hakaret olur mu?

Mülkiye’deki saldırı sonrası öğrencilere, “o yumurtaları yeseydiniz beyniniz daha iyi çalışırdı” diyen Burhan Kuzu, hakaret olarak algılanan sözlerine de açıklık getirdi. Kuzu, “Bu söz hakaret olur mu? Yumurta atmak taş atma yerine tercih edilebilir ama yine de üniversite öğrencisine yakışmaz.” dedi.

Öğrenciye destek veren gazetecilere: Yarın dizinize vurursunuz

Kuzu, eylemci öğrencilere destek çıkan gazetecilere de, ”Öğrenciyi masum, mağdur göstermeye çalışıyorlar. Bu yanlış, yarın dizimize vururuz, yazık olur bu gençlere” sözleriyle çıkıştı.

Süheyl gidiyorsa, ben de giderim dedim

Mülkiye’deki Anayasa toplantısının bir ay önce kararlaştırıldığını söyleyen Burhan Kuzu, iptal edilmesi teklifini kabul etmediğini ve “Süheyl Batum geliyorsa,ben de gelirim “ diyerek gittiğini söyledi.

SBF hocaları CHP’yi tutuyor

Kuzu, önlem almadıkları için istifaya çağırdığı SBF hocalarına da ağır sözlerle yüklendi: ” Fakülte öğretim üyelerini kınıyorum. Süheyl Batum konuşurken bütün öğretim üyeleri ilk iki sırada oturdu. Protestocu öğrencileri susturmaya çalıştı.Ben geldim bir tane yok. Hepsi kalkmış gitmiş, orada ideolojik yapılanma var. Hocalar CHP’ye destek veriyor, AK Parti’ye karşı tavır içindeler.Mülkiye’de eskiden beri sol yapılanma var”

Süheyl Batum’a “faşizm” desteği

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum’un yaşanaları “faşizm” olarak değerlendirmesine de destek çıkan Burhan Kuzu, “Süheyl yöntem olarak doğru söylüyor” dedi.

Param yok diyor, yumurtayı nasıl aldın?

Öğrencilere de sitem eden Burhan Kuzu, “Ücretsiz eğitim diyorlar. Paran yok o yumurtayı nerden aldın. Bana “Amerikancı” diye bağırıyor. Üzülüyorum. Al sana kaya. Benim gibi gariban Anadolu çocuğuna bu söylenir mi?"

Jandarma dipçiğinde ders yaptık

Üniversiteye geretiği zaman polisin girmesinde sakınca olmadığını savunan Burhan Kuzu, “bilim yuvasına polis girer mi?” sözlerini eleştirirken 1980 öncesinden örnek verdi. Kuzu, ” Üniversiteye polis girmesin diyordu rektörler,dekanlar. Sonra darbe oldu. Jandarma sınıflara kadar girdi. Sağcı-solcu öğrencilerinin ortasında dururdu. Derste homurdanan,itiraz eden olursa dipçiği kaldırır, ‘vuruyum mu hocam’ derlerdi. “

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.