Meclis'ten İlk Üye

TBMM Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesi üyeliğine, Sayıştay üyesi Hicabi Dursun'u seçti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Ekim 2010 21:26
Meclis'ten İlk Üye

Genel Kurulda yapılan üçüncü tur oylamada, kullanılan 265 oyun 256'sını Hicabi Dursun, 6'sını ise Rıdvan Güleç aldı. 2 oy boş, 1 oy da geçersiz çıktı.

Böylece üçüncü turda en çok oyu alan Hicabi Dursun, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

İKİNCİ OYLAMADA ADAYLARA YETERLİ OY ÇIKMADI
Seçimin ilk turunda Sayıştay Genel Kurulunca belirlenen adaylardan Rıdvan Güleç (5), Hicabi Dursun (259) ve Cavit Özkahraman (3) oy aldı. 297 milletvekilinin katıldığı oylamada, 10 oy boş çıktı, 20 oy da geçersiz sayıldı.

Sonuçların açıklanmasının ardından, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ilk oylamaya 367 milletvekilinin katılmadığını ifade ederek, seçimin gündemden düşürülmesi gerektiğini savundu. Genç'in isteği üzerine usul tartışması açıldı.

Usulle ilgili tartışmanın ardından TBMM Başkanvekili Meral Akşener, tutumunda bir değişiklik olmadığını ifade ederek ikinci tur oylamaya geçti.
Seçimin ikinci turunda Rıdvan Güleç 1, Hicabi Dursun 263 ve Cavit Özkahraman 1 oy aldı. 321 milletvekilinin katıldığı oylamada 16 oy boş çıktı, 40 oy da geçersiz sayıldı.

Buna göre adaylardan hiçbiri ikinci oylamada seçilebilmek için gereken üye tam sayısının salt çoğunluğunun (276) ulaşamadı. Sonuçların açıklanmasında sonra TBMM Başkanvekili Meral Akşener birleşime ara verdi.

Anayasal düzenlemeye göre, üçüncü oylamaya ikinci oylamada en yüksek oy alan iki adayın katılması gerekiyor.

HİCABİ DURSUN KİMDİR?
20 Ekim 1965 tarihinde Bayburt'ta doğdu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitiren Dursun, 1991 yılında Sayıştay'da göreve başladı. Dursun, TBMM'nin 25 Haziran 2009 tarihindeki birleşiminde Sayıştay kontenjanından üyeliğe seçildi. Evli ve iki çocuk babası olan Dursun İngilizce biliyor.

78 BARO BAŞKANI YARIN OY KULLANACAK
Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçeceği avukatı belirlemek için bugün seçim yapacak.

78 baro başkanının bir aday için oy kullanabileceği seçimde, 36 aday arasından en çok oy alan 3 isim TBMM Başkanlığına bildirilecek. TBMM, bu 3 adaydan birisini Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçecek.
Anayasa'da yapılan değişiklikle, Anayasa Mahkemesi'nin 1 üyesi baro başkanlarının üyelik için adaylık başvurusu yapan aday avukatlar arasından göstereceği 3 aday arasından TBMM tarafından seçilecek.
Anayasa değişikliklerinin yürürlüğe girmesiyle TBB, Anayasa Mahkemesi üyeliği için seçim sürecini başlatmıştı.

Türkiye'de kurulu 78 baronun başkanı TBB Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda yapılacak seçimde aday adayı 36 avukat arasından 3 kişiyi belirleyecek.

Belirlenen 3 aday, 8 Ekim Cuma günü TBMM Başkanlığına bildirilecek. Bildirimden itibaren 10 gün içinde TBMM'de seçim yapılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler