Meclisten Yangın Helikopteri Onayı Çıkmadı

Isparta Belediye Meclisinin bağımsız üyesi Ahmet Aydoğdu’nun geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Belediye’nin Yangın Helikopteri alması konusunda meclise verdiği ve gündeme alınan önerge hakkındaki çalışmalar tamamlandı.

Yayınlanma:
Meclisten Yangın Helikopteri Onayı Çıkmadı

Isparta Belediye Meclisinin bağımsız üyesi Ahmet Aydoğdu’nun geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Belediye’nin Yangın Helikopteri alması konusunda meclise verdiği ve gündeme alınan önerge hakkındaki çalışmalar tamamlandı.

Önergeye cevap veren Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, alınacak bir yangın helikopterinin Belediye’ye maliyetinin 320 milyon lira olduğunu belirterek; “Bu şartlarda Helikopter almamız mümkün değil” dedi.  

Isparta Belediye Meclisinin Mayıs ayı olağan toplantıları sona erdi. Belediye Meclis Salonunda Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in başkanlığında gerçekleştirilen ve saat 14.30’da başlayan toplantıda gündemdeki maddeler görüşülerek karara bağlandı.

AHMET AYDOĞDU’DAN ‘HELİKOPTER’ ÖNERGESİ

Isparta Belediye Meclisinin bağımsız üyesi Ahmet Aydoğdu, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında  son zamanlarda meydana gelen orman yangınlarına dikkat çekerek, Belediye’nin Yangın Helikopteri alması konusunda söz alarak bir önergesinin olduğunu belirterek; “Bilindiği gibi, ülkemizin bir çok ilinde olduğu gibi ilimiz Sütçüler İlçesi Çandır köyünde de orman yangını çıktı. Dört gündür süren orman yangını bizlerin de orman yangınları konusunda çok dikkatli ve hazırlıklı olmamız gerektiğini ortaya koydu.

Bu doğrultuda, ben olası bir orman yangınına karadan olduğu kadar havadan da en kısa zamanda müdahale edilebilmesi için Belediye tarafından YANGIN HELİKOPTERİ satın alınması ve bünyesinde bulundurulmasını teklif ediyorum ve konunun gündeme alınmasını talep ediyorum” demişti ve söz konusu önerge oylanarak gündeme alınmıştı.Ahmet Aydoğdu’nun 10 ay önce verdiği önerge ile ilgili gerekli araştırmalarını tamamlandı.

MALİYETİ 320 MİLYON TL

Başkan Başdeğirmen konuşmasında; “Evet, Ahmet beyin geçtiğimiz yıl verdiği önerge hakkında gerekli araştırmalarımızı tamamladık. Bugün şartlarında sıfır bir Helikopter almak 20 milyon Dolar. İkinci el Helikopter 12 milyon dolar. Tabi, iş Helikopter almakla da bitmiyor. Bunun bir de zorunlu olarak Pilotundan Teknisyenine kadar 7 kişilik mürettebatı var.Bunlara çok yüksek ücretler verilmesi gerekiyor ve Helikopter her uçuşunda 1500 dolar ücret ödemesi var ilgili makamlara. Dolayısıyla, bir Helikopterin bir yıllık bize maliyeti 320 milyon lirayı buluyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum