Mevlüt Tosun: "Camii İmamımız Tehdide Maruz Kalıyor"

Diyanet Sen Isparta Şubesi Başkanı Mevlüt Tosun, Sütçüler İlçesi Aşağı Yaylabel Köyü Çukur Mahalle Camii İmam Hatibi Ahmet Cemal Sağsöz’ün tehdide maruz kaldığını söyledi.

Yayınlanma:
Mevlüt Tosun: "Camii İmamımız Tehdide Maruz Kalıyor"

Diyanet Sen Isparta Şubesi Başkanı Mevlüt Tosun, Sütçüler İlçesi Aşağı Yaylabel Köyü Çukur Mahalle Camii İmam Hatibi Ahmet Cemal Sağsöz’ün tehdide maruz kaldığını söyledi.

Tosun açıklamasında; “İlimiz Sütçüler İlçesi Aşağı Yaylabel Köyü Çukur Mahalle Camii İmam Hatibi Ahmet Cemal Hoca görevini yapmak üzere camiye giderken sözlü tehdit ve hakarete maruz kalmış, “seni buradan sürdüreceğim, bu köyden göndereceğim, İl Müftüsüne şikâyet edeceğim, Cuma hutbesinde bana yalancı diyerek hakaret ettin, seni evime götürdüm, yedirdim içirdim sen nankörsün” diyerek görevlimize baskı yaptığını, töhmet altında bıraktığını, bu olayın farklı günlerde birkaç kez tekrarladığını, olayı jandarmaya intikal ettirdiğini, ancak, Jandarmanın tekrarında yine bizi ara dediğini, en son olarak da 29 Kasım Çarşamba saat 14.30’da cami avlusunda bu ifadeleri tekrarladığı iddiasını, öğrenmiş bulunmaktayız.

Bir 2 kişi görseli olabilir

İmam Hatip Ahmet Cemal Hocamız; kanun, tüzük, yönerge ve yönetmelik çerçevesinde görevini yerine getirirken karşılaştığı tehdit, baskı ve iftira kabul edilemez. Hocamızın, köy sakinlerinden herhangi biri tarafından tehdit ve iftiraya maruz kalması, ilimize en uzak bir ilçenin en uzak köyünde, Antalya il sınırına yakın bir bölgede, zor şartlar altında görev yaparken böyle bir olayın meydana gelmesi üzüntümüzü bir kat daha artırmıştır.

Görevlilerimizin amiri bellidir, kimsenin kulu ve kölesi değildir. Din gönüllüsü hocalarımızın birileri tarafından tehdit edilmesi kabul edilemez. Ahmet Cemal hocamıza geçmiş olsun diyoruz. Bu davranışı gerçekleştiren şahsı kınıyoruz. Olay yargıya intikal ettiği için, süreci takip edeceğimizi ifade ederken, arkadaşımızın yalnız olmadığını DİYANET-SEN ailesi olarak amasız, fakatsız, lakinsiz yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isteriz.

Bir 2 kişi ve yazı görseli olabilir

İmam Hatip Ahmet Cemal Hocamız bizi Çarşamba günü saat 15.00’da telefonla arayarak, duyduğu rahatsızlığı ve görev yapamayacak duruma geldiğini ifade etmesi üzerine; derhal Başkan Yardımcım Mustafa Çelik ile birlikte Sütçüler ilçesi Yaylabel Köyü Çukur Mahallesine 2 saat içerisinde ulaştık. Köy Muhtarı Osman Şahin ile görüşerek olayın Kasımlar Karakoluna intikal ettiğini, süreci takip için anılan karakola giderek, ilgili görevlilerle görüştük. Bizimle beraber karakola gelen Aşağı Yaylabel Köyü Muhtarı Osman Şahin; istenmeyen davranışın münferit bir olay olduğunu, olaydan duyduğu üzüntüyü ifade ederek “İmam Hatip hocamızı köy halkının sevdiğini, cenaze, teçhiz- tekfin, mevlit, sünnet, düğün ve nişan törenlerine katılarak köylünün gönlünü kazandığını’ ifade etti.

İlçe Müftümüz Ahmet Karakaya konuya muttali olur olmaz muhtarla görüşmüş, olayın suhuletle çözüme kavuşturulması için örnek bir davranış sergilemiştir. Bu davranışlarından ötürü Müftü Bey’e teşekkür ediyoruz. Yönetim Kurulu adına, tekrardan Ahmet Cemal hocamıza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu tehdit ve baskı sadece Ahmet Cemal hocamıza değil, tüm din gönüllüsü hocalarımıza yapılmıştır. Bu davranışı gerçekleştiren şahsı kınıyoruz. Sorumluların cezasız kalmaması için konuyu takip edeceğiz.

Instagram'da bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

Facebook'da bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

X'de bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.