Mevzuat alanında sıkıntı yaşanıyor

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, sağlık turizmi alanında çok sayıda yatırımcının mevzuat alanında sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Nisan 2011 12:15
Mevzuat alanında sıkıntı yaşanıyor

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, sağlık turizmi alanında çok sayıda yatırımcının mevzuat alanında sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Dr Ahmet Altıparmak’ın önderliğinde sağlık turizmi mevzuatının kısa sürede çıkarılması için Sağlık Bakanlığı ile diğer ilgili kurum ile kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunduklarını kaydeden Engin, BAKA olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini bildirdi.  BAKA, sektörlerin sorunları ve çözüm önerileri için yerinde inceleme, toplantı ve görüşme çalışmalarını sürdürüyor. BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ile Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek, Antalya Medical Park Hastanesi’nde Medical Park Bölge Koordinatörü Tarkan Ayçetin ile biraraya geldi. 2012’ye kadar 7 yeni hastane daha açarak hastane sayılarını 22’ye çıkarmayı hedeflediklerini, 2009’da 546 böbrek nakli ile BUGÜNya birincisi olduklarını söyleyen Ayçetin, Türkiye’nin en büyük kemik iliği transplantasyon ünitesine sahip olduklarını ve gelecek yıl kalp ve akciğer nakline başlayacaklarını söyledi.  Türkiye’de sağlık turizmi algısının yanlış olduğuna dikkat çeken Ayçetin, sağlık turizminin yalnızca gelen turistleri tedavi etmekten ibaret olarak olmadığını, SPA ve Wellness’ın ise sadece yan bir dal olduğunu ifade etti. 

KÜMELENME ÇALIŞMALARI
Sektöre ilişkin genel bilgiler alan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, kalkınma ajansı olarak özel önem verdikleri sağlık turizminde kümelenme çalışmaları başlatacaklarını belirtti. Sağlık turizminde Antalya, Isparta ve Burdur’da değerlendirilebilecek çok büyük potansiyel olduğunu, son zamanlarda sağlık turizmi alanında yatırım yapmak isteyen bir çok yatırımcının BAKA’ya geldiğini belirten Engin, mevzuat alanında sıkıntı yaşandığını kaydetti. Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Altıparmak’ın önderliğinde sağlık turizminin sorunları ve çözüm önerilerine yönelik olarak çalışmaları sürdürdüklerini bildiren Engin, kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları ile işbirliğinin devam edeceğini, sağlık turizmi mevzuatının bir an önce çıkarılması için BAKA olarak Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili kurum ile kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.