Mimar Sinan Yasağı Meclis Gündeminde

Belediye Meclisi Aralık ayının ilk toplantısında İl Trafik Komisyonu tarafından araç parkına kapatılan Mimar Sinan Caddesini tartıştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Aralık 2010 10:49
Mimar Sinan Yasağı Meclis Gündeminde

Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Y. Ziya Günaydın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri okunarak, komisyonu havale edildi.

Isparta’nın gündeminde olan Mimar Sinan Caddesinin araç parkına kapatılması Belediye Meclis’inde de uzun süre tartışıldı.

Araç parkına kapatılan caddenin hangi konuda faydalı olup-olmadığı tartışıldı. Meclis Üyeleri ayrıca, İl Trafik Komisyonunda konuyla ilgili alınan kararların Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın tarafından açıklanmasını istedi.

“AMAÇ NE DERECE KENDİNİ GÖSTERDİ”

Demokrat Parti Meclis üyesi Nuri Selçuk, Mimar Sinan Caddesinin araç parkına kapatılmasının sadece sürücülerin için yarar sağladığını, orada bulunan esnafın sıkıntı içerisine girdiğini söyledi. Ve uygulamanın ne derece kendini gösterdiğini sordu.
Caddenin araç parklarına kapatılmasının uygunsuz olduğunu söyleyen Selçuk; “Mimar Sinan Caddesinin araç parklarına kapatılması sadece trafik akışını biraz daha hızlandırmıştır. Mimar Sinan Caddesinde bulunan işyerleri bu uygulamayla ciddi sıkıntılar içerisine girmiştir. Orada bulunan bankalar, Gülbirlik satış mağazası ve bunun gibi şirketlerin satış yapabilmesi veya işlerini yürütebilmesi için o cadde üzerinde araçların park etmesi gerekmektedir.

Bu uygulamanın başlamasıyla bu şirketler ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bununla beraber bu caddenin trafiğe kapatılmasındaki amaç ne derece kendini göstermiştir. Trafik sorunu denildiği zaman trafik akışının en az bir buçuk saat kilitlenmesi demektir. Ancak bu caddedeki trafik akışının kilitlenmesi en fazla 5 dakika sürmektedir. Mimar Sinan Caddesinin araç parklarına kapatılması sadece sürücüler için yarar sağlamıştır. Orada bulunan esnaf içinse sıkıntı yaratmıştır” dedi.

“ANKET YAPACAĞIZ”

Belediye Başkanı Y. Ziya Günaydın, Mimar Sinan Caddesinin araç parkına kapatılmasının sadece uygulama aşamasında olduğunu ve bunun getirisinin nasıl olacağının gözlemlendiğini söyledi. Kararla ilgili cadde üzerinde bulunan işyerleriyle ciddi bir anket yapıp halkın nabzının da ölçülmesi gerektiğini söyleyen Günaydın, “Karar yaklaşık 1 haftadır uygulanmakta ve yaşanılan sıkıntılar gözlemlenmektedir. Bu konuyla ilgili olarak da Vali Ali Haydar Öner ile birlikte cadde üzerinde küçük bir gezinti yaparak işyeri sahiplerinin ve halkın görüşlerini aldık.

Edindiğimiz bilgilere göre kararı uygun görenler de var görmeyenler de. Bunun da kesin şekilde gözlemlenebilmesi için ciddi bir anket çalışması yapılabilir. Yapılan bu anket çalışmasından çıkan sonuç İl Trafik Komisyonunu sunulup uygulamayla ilgili değişik çalışmalara gidilebilir. Uygulamanın işe yarayıp yaramadığını yorumlamak için henüz erkendir, kesin sonuç alınabilmesi için biraz daha vakit geçmesi gerekir” şeklinde konuştu.

BESTELCİ; “KİMİN FİKRİ”

MHP Meclis Üyesi Uğur Bestelci, Belediye Başkanı Y. Ziya Günaydın’a bu uygulamanın kimin fikri olduğunu sordu. Başkan Günaydın, İl Emniyet Müdürlüğünün bir uygulaması olduğunu söyledi.

Bestelci ise, Mimar Sinan Caddesinin araç parkına kapatılmadan önce yaşanacak sıkıntıların ya da olumlu sonuçların araştırılıp – araştırılmadığını sordu. Başkan Günaydın’da bu konuyu İl Trafik Komisyonu’na, Belediye Meclisi olarak bir dilekçe sunabiliriz dedi

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.