Nakil İçin Özel Uçak

Isparta'da beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın karaciğerinin Malatya'daki bir hastaya nakledilmesi için Ankara'dan bir ekiple birlikte özel uçak kaldırıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ocak 2011 12:47
Nakil İçin Özel Uçak

Isparta'da beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın karaciğerinin Malatya'daki bir hastaya nakledilmesi için Ankara'dan bir ekiple birlikte özel uçak kaldırıldı.

Isparta Devlet Hastanesi'nde, kalp krizi sonucu beyin ölüm gerçekleşen Tahsin Çelik Demir (78)’in tüm organları, yakınları tarafından bağışlandı. Bunun üzerine Malatya ve Antalya’dan uçakla özel bir ekip yola çıkarıldı.

Beyin ölümü gerçekleşen hastanın karaciğerinin Malatya İnönü Üniversitesi’nde karaciğer yetmezliği bulunan bir hastaya, böbreklerin birisinin Akdeniz Üniversitesi'ndeki bir hastaya, diğerinin de Medikal Park Antalya Hastanesi'nde bir hastaya nakledileceği belirtildi.Isparta Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Evrim Topuz, hastanın organlarının karaciğer ve böbrek yetmezliği olan üç hastaya nakledileceğini söyledi.

Malatya’da karaciğer yetmezliği olan hastaya yapılacak nakil için Ankara’dan özel uçak kaldırıldığını ifade eden Topuz, “Bir kişinin hayatını kurtarmak için özel uçakla bir ekip yola çıktı. Organ nakli kadar, zamanında ulaşmak ve organı nakletmek de o kadar önemli. Hastanın böbrekleri için Antalya’dan bir ekip yola çıktı.” dedi.Topuz, geçen yıl 200 kişinin organ nakli başvurusunda bulunduğunu, beyin ölümü gerçekleşen 3 hastanın da organlarının başka hastalara nakledildiğini anlattı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler