Ocak Ayında En fazla İhracat Rusya’ya Yapıldı

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz'de İhracatçılar Birliği 2023 yılına iyi başladı.

Yayınlanma:
Ocak Ayında En fazla İhracat Rusya’ya Yapıldı

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz'de İhracatçılar Birliği 2023 yılına iyi başladı.

2022 Yılını; savaş, küresel ekonomik sorunlar ve pandeminin etkisiyle istediği gibi tamamlayamayan BAİB 2023 yılına artışla başladı. 2023 yılı Ocak ayında en fazla ihracat Rusya Federasyonu'na yapıldı.

BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, bölgesel ihracat verilerini değerlendirdi. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Yılın ilk ayında geçen yılın ocak ayına kıyasla yaş meyve ve sebze sektörümüz; yüzde 12,95 oranında artışla 77,2 milyon dolar, maden ve metaller sektörümüz yüzde 3,18 oranında gerileme ile 32,9 milyon dolar, ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörümüz yüzde 2,09 oranında artışla 19,5 milyon dolar, kimya sektörü yüzde 20,09 oranında artışla 18,6 milyon dolar, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörümüz yüzde 10,12 oranında artışla 14,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Ocak ayında ihracatını yüzde yüzün üzerinde artırarak dikkat çeken sektörümüz elektrik ve elektronik oldu. Sektörümüz geçen yıl ocak ayında 1,9 milyon dolar olan ihracatı, yüzde 199 oranında artışla 5,7 milyon dolara yükseltti."

EN FAZLA İHRACAT RUSYA'YA

"2023 yılı Ocak ayında bölgemizden en fazla ihracat Rusya Federasyonu'na yapıldı. Rusya Federasyonu'na yapılan ihracat yüzde 50 oranında artarak, 24,5 milyon dolara yükseldi. Çin'e gerçekleşen ihracatta ise gerileme bu dönemde de sürdü ve ihracat yüzde 5,46 oranında gerileme ile 15,5 milyon dolar oldu. Bölgemizin önemli pazarlarından Almanya da ihracatın arttığı bir diğer ülke oldu.

Almanya'ya ihracat yüzde 7,46 oranında artarak, 15,1 milyon dolar oldu. Savaşın ilk döneminde ihracatın sıfıra indiği Ukrayna'da toparlanma ve küçük de olsa ihracat artışı bu dönemde de sürdü ve Ukrayna'ya yüzde 2,66 oranında artışla 13,8 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Listenin beşinci sırasında yer alan Romanya'ya yüzde 1,30 oranında artışla 10,4 milyon dolar ihracat gerçekleşti."

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.