Öğrenciler yüksek kiradan şikayetçi

Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri kiraların yüksekliğinden, sosyal aktivitelerin yetersizliğinden ve ulaşım sorunundan şikayetçi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ekim 2010 17:14
Öğrenciler yüksek kiradan şikayetçi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencilerine yönelik Isparta'da beslenme, barınma ve ulaşımda yaşadığı sorunları belirlemek amacıyla yapılan araştırmada, öğrenciler kiraların yüksekliğinden, sosyal aktivitelerin yetersizliğinden ve ulaşım sorunundan şikayetçi.

SDÜ Orman Mühendisliği öğrencileri tarafından, SDÜ'lü öğrencilerin barınma, beslenme ve ulaşım hizmetlerindeki memnuniyet derecelerini tespit etmeye çalışan anketten ilginç sonuçlar çıktı. 120 öğrenci arasında yapılan çalışmada öğrencilere barınma, beslenme ve ulaşım sorunları başta olmak üzere diğer sorunların neler olduğunu ifade etmeleri istendi.

Anketin ilk bölümünde öğrencilerin SDÜ'yü tercih etmesindeki faktörle ele alındı. Öğrencilerin yüzde 41.6'sı bilerek ve isteyerek öğrenim gördükleri bölümü tercih ettiğini, yüzde 30.8'i puanı yetmediği için o bölümde öğrenim gördüğünü, yüzde 18.4'ü rehber öğretmenin tavsiyesiyle SDÜ'de okuduğunu söyledi. Ankete katılanların yüzde 55'i Isparta'da aktivite merkezlerinin eksikliğinden yakınırken, öğrencilerin büyük bölümü kampuse otobüsle ulaştıklarını ancak halk otobüslerinin pahalı olduğunu söylediler. SDÜ'lü öğrencilerin büyük bölümü özel yurtlarda kalırken, yaklaşık üçte birlik bölümü arkadaşlarıyla birlikte ev kiralamayı tercih ediyor.

Öğrencilerin yüzde 14.5'lik bir bölümünün Kredi Yurtlara bağlı yurtlarda kaldığının belirlendiği ankete katılanların yüzde 71.6'sı barınma ücretlerinin yüksekliğinden şikayetçi. Ev kiralarının yüksek olması, yurtta kalmak istemeyen veya yurtlardan memnun olmayan öğrencilerin eve çıkma isteğine engel oluyor.

Beslenme ihtiyaçları ve alışkanlıkları bakımından yapılan değerlendirmede ise öğrencilerin 46.6' sı sabah kahvaltısını yurtta, yüzde 34.1'inin kantin veya kafeterya benzeri yerlerde, yüzde 19.1'nin evde yaptığı belirlendi. Öğrencilerin yüzde 8.3'lük bölümü kahvaltı yapmadığını söylerken, en fazla atlanan öğünün ise sabah kahvaltısı olduğu ortaya çıktı.

SDÜ'lü öğrencilerin yüzde 35.8'i Isparta'da istediği yiyecek çeşidini bulamadığını söylerken, genel anlamda kentte beslenme sorunun yaşanmadığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler