Okul Masrafları Belimizi Büküyor...

Asgari ücretli maaşının tamamın memur ise yarısından fazlasını…

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Eylül 2019 09:44
Okul Masrafları Belimizi Büküyor...

Okulların açılmasına 1 hafta kaldı. Aileler, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için çarşı pazar geziyor. Eğitim İş Sendikası, yaptığı araştırmayla eğitim maliyetlerinin artışlarına dikkat çekti.

Okulların açılmasında geri sayım başladı. Veliler çarşı pazar en uygun fiyata kırtasiye malzemesi için adeta yarış halinde. Ardı ardına gelen zamlardan nasibini alan eğitim materyalleri Eğitim İş’in de gündeminde. Eğitim İş Sendikası, yaptığı araştırmayla eğitim maliyetlerinin artışlarına dikkat çekti.

Araştırma sonuçlarıyla hazırlanan raporda, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere başlayacak öğrencilerin “okula başlangıç maliyetleri” ortaya çıkarıldı.

Raporda "Okula başlangıç giderleri" olarak şu bilgiler verildi:
Okulöncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri bin 198,07 TL olarak tespit edildi. Geçtiğimiz yıla göre, artış oranı %13,81.
İlkokul 1’inci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri bin 813,77 TL olarak tespit edildi. Geçtiğimiz yıla göre, artış oranı %11,65.
Ortaokula başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1991,48 TL olarak tespit edildi. Geçtiğimiz yıla göre, artış oranı %17,09.
Liseye başlayan öğrencinin ise 2144,83 TL olarak tespit edildi. Geçtiğimiz yıla göre, artış oranı %17,20. Tüm eğitim kademelerindeki ortalama artış ise %14,93 olarak gerçekleşti.”ASGARİ ÜCRETLİ MAAŞININ TAMAMINI
MEMUR İSE YARISINDAN FAZLASINI…
Eğitim İş Isparta Şube Başkanı Baki Tok, sendika genel merkezinin hazırladığı rapora ilişkin şu bilgileri verdi; “Tüm bu verilere dayalı olarak; 2 bin 20 lira asgari ücretle yaşamını devam ettiren bir aile, ilkokula başlayan çocuğu için bir aylık maaşını, memur ise maaşının yarısından fazlasını okula başlama gideri olarak kullanıyor.

Yaptığımız bu araştırmada, belirtilen rakamlar içerisinde, okula zorunlu alınan bağışlar, sınıfların dizaynı için toplanan paralar, velilerin çocuklarına verdikleri harçlıklar bulunmuyor. Yasa dışı yollardan bağış adı altında alınan bu ücretleri de eklediğimizde, özellikle alt ve orta gelir düzeyindeki ailelere, okul giderleri ciddi bir yük olacak. Sabit ve dar gelirli aileler bu yükün altından çok zor kalkacak” dedi.

Tok, “Anayasa’nın 42’nci maddesine göre, temel eğitim, tüm vatandaşlarımıza eşit ve parasızdır. Sosyal devlet anlayışı gereği, ülkemizdeki tüm çocukların eşit şart ve olanaklarda eğitim almalarını sağlayacak ortamlar hazırlamalı. Sosyal devlet zorunlu eğitim kapsamındaki öğrencilerin tüm giderlerini karşılamalı.” görüşünü savundu.

DEVLET HARCAMALARI AZALDI
Eğitim İş’in raporunda geçen yıla göre devletin eğitim harcamalarının azaldığını, ailelerin eğitim harcamalarının ise arttığı bilgisine yer verildi.
Oranların da verildiği raporda şunlar kaydedildi:

“Geçtiğimiz yıla göre hane halkı ve özel tüzel kişiliklerin harcamaları artarken devlet harcamaları azalmıştır. Hane Halkı harcaması %18,79’dan %19’a, Özel Tüzel kişiliklerin harcaması %6,85’ten %13’e çıkmıştır. Devletin yaptığı eğitim harcamalarının %74,36’dan %68’e düşmesi dikkat çekmiştir.

Ailelerin eğitim için yaptığı harcama 2016 yılında 29 milyar 989 milyon lira iken 2017 yılında 33 milyar 593 milyon liraya yükselmiştir. Artış oranı %12,01 olarak gerçekleşmiştir.
ÖZEL OKULLARA YÖNLENDİRİLİYOR
Okul öncesi eğitimde devlet harcamaları %14,1 oranında artmıştır. Ailelerin yaptığı harcama ise %13,9 artış gerçekleşmiştir.
İlkokul düzeyinde devlet harcamalarında %2,2 artış gerçekleşmiş, ailelerin yaptığı harcamalarda ise %8,87 oranında artış gerçekleşmiştir.
Ortaokul düzeyinde devlet harcamalarında %7,97 artış gerçekleşmiş, ailelerin harcamalarında ise %8,40 oranında artış gerçekleşmiştir.
Lise düzeyinde devlet harcamalarında %17,70 artış gerçekleşmiş, ailelerin harcamalarında ise %14,56 artış gerçekleşmiştir.

Özel-tüzel kişilikler ve ailelerin yaptığı harcamalar baktığımızda ise %22,66 oranında bir artış gerçekleşmiştir. Bu veriler lise düzeyinde ailelerin çocuklarını özel okullara ve Temel Liselere yönlendirdiğini ortaya koymaktadır.

“ÖĞRENCİ BAŞINA YAPILAN HARCAMANIN CİDDİ OLARAK AZALMASI AKP’NİN YÜKSEKÖĞRETİME BAKIŞINI ORTAYA KOYMUŞTUR”
Yükseköğretim düzeyinde devlet harcamalarında %4,31 artış gerçekleşmiş, ailelerin harcamalarında ise %14,07 artış gerçekleşmiştir.
Hane halkı-özel tüzel kişiliklerin toplam eğitim harcamaları 47 milyar 955 milyon liradan, 55 milyar 39 milyon liraya yükselmiştir. Artış oranı %14,77 olarak gerçekleşmiştir.

Ailelerin eğitim harcamalarında ki artış özel okullara yönelişin bir işaretidir. Son yıllarda özel okul ve öğrenci sayısında ciddi artışlar gerçekleşmiştir.

Okulöncesi düzeyde öğrenci başına 2017’de 2005 dolar harcama yapılmıştır. Önceki yıla göre %14,05 oranında azalma meydana gelmiştir.
İlkokul düzeyinde öğrenci başına 2017’de 1582 dolar harcama yapılmıştır. Önceki yıla göre %13,02 oranında azalma meydana gelmiştir.
Ortaokul düzeyinde öğrenci başına 2017’de 1600 dolar harcama yapılmıştır. Önceki yıla göre %13,02 oranında azalma meydana gelmiştir.
Ortaöğretim düzeyinde öğrenci başına 2017’de 2395 dolar harcama yapılmıştır. Önceki yıla göre %0,08 oranında azalma meydana gelmiştir.
Ortaokul düzeyinde öğrenci başına 2017’de 3736 dolar harcama yapılmıştır. Önceki yıla göre %16,15 oranında azalma meydana gelmiştir. Ayrıca 2011’den bu yana yükseköğretim düzeyinde öğrenci başına yapılan harcama %41,39 oranında azalmıştır.

Üniversite ve öğrenci sayımız sürekli artarken, öğrenci başına yapılan harcamanın ciddi olarak azalması AKP’nin yükseköğretime bakışını ortaya koymuştur.”

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum