Okullarda Alınan Güvenlik Önlemleri Nedir?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, son zamanlarda artan okul şiddetine ilişkin sert bir açıklama yaparak yetkililere çağrıda bulundu.

Yayınlanma:
Okullarda Alınan Güvenlik Önlemleri Nedir?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, Lise Müdürü İbrahim Oktugan’ın öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürülmesi üzerine, ailenin ve eğitim camiasına başı sağ olsun dileklerini iletti. Ancak, şiddete meyilli davranışları gözlemleyen ve gereken psikolojik önlemleri alabilecek rehber öğretmenlerin atamasının yapılmamasını eleştirdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve iktidarı sert bir dille eleştiren Halıcı, saldırganın daha önce suç işlediğini ve uyarılar aldığını belirtti. Irak asıllı olan saldırganın, cinayetten sonra sosyal medyada “kafasına sıktım” şeklinde paylaşımlarda bulunduğunu vurgulayan Halıcı, bu durumun sadece bir eğitim değil, aynı zamanda güvenlik konusu olduğunu belirtti.

Halıcı konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Öncelikle okuldan uzaklaştırılan öğrencisi tarafından silahla vurularak öldürülen Lise Müdürü İbrahim Oktugan’a Allah’tan rahmet; ailesi başta olmak üzere eğitim camiasının tamamına başsağlığı diliyorum. Okullarda şiddet artarken, şiddete meyilli davranışları gözleyen ve gereken psikolojik önlemleri alacak PDR’ci rehber öğretmenler atanmazken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve iktidar ne yapıyor?”

Yalım Halıcı açıklamasında ayrıca şunları söyledi;

KONU SADECE EĞİTİM DEĞİL GÜVELİK KONUSU

“Saldırgan kişi (silahla insan öldüren birisi öğrenci değildir) daha önce de suçlar işlemiş ve uyarılar almış. Bu kişi Irak asıllı. Rahmetli müdür İbrahim Oktugan’ı katlettikten sonra ‘kafasına sıktım’ diye video çekip sosyal medyada paylaşmış. Bu kişi kim? Ailesi ne zaman gelmiş? Vatandaşlığı ne zaman ve ne kadar sürede aldılar? Konu sadece eğitim değil bir güvenlik konusu. Önüne geleni ülkeye dolduranlar bu suçta ortaktır. Geçtiğimiz yıl Yusuf Tekin’e bir soru önergesiyle ‘Okullarda alınan güvenlik önlemleri nedir? Bilinçlendirme yapılıyor mu? Tedbir alıyor musunuz? Gerekli kamera ve güvenlik sistemleri kuruldu mu?’ diye sormuştum. Bakan Tekin verdiği yanıtta tüm önlemleri alıyoruz demişti. Bir işi de doğru yapın diyeceğim ama her yerleri yanlış. Bu Bakan ve zihniyeti ile Türkiye PISA raporlarında Avrupa’ya asla giremez ama bunlar devam ettikçe Ortadoğu kafası Türkiye’ye girer…”

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.