Önal'a Göre Belediye Sorun Çıkarmaz

Bakanlık, Isparta Belediyesi'nin hastane için imar değişikliği kararını kabul etmedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Ekim 2010 18:22
Önal'a Göre Belediye Sorun Çıkarmaz

Sağlık Bakanlığı, Isparta'ya yapılması planlanan 600 yataklı 'sağlık kompleksi' projesi için belediyenin yaptığı imar değişikliğini kabul etmedi.

Isparta Belediyesi ağustos ayındaki meclis toplantısında hastanenin yapılacağı Sümer Halı arazisini imar değişikliği yaparak 'sağlık alanı' olarak tescillemişti.

Ancak, Sağlık Bakanlığı arazi içerisinde bulunan bir vatandaşa ait arazinin kamulaştırılması gerektiğini, ancak bunun uzun zaman alabileceği gerekçesiyle yeni bir imar değişikliği yapılmasını istedi.

Isparta Sağlık İl Müdürü Süleyman Önal, arazi içerisinde bulunan 2 bin metrekarelik arsanın 4 varisi olduğunu, ancak birisine ulaşılamadığını söyledi. Önal, bu parselin sorun olduğundan yeni bir imar değişikliği gerektiğini belirtti.

Bakanlığın, proje içerisinde bulunan parselin sağlık tesisi alanı dışında tutulması yönündeki talepleri olduğunu belirten Önal, "Bakanlığımız, belediye meclisinin Ağustos 2010 dönem toplantısında aldığı imar değişikliği kararını iade ederek vatandaş arsasının ayrı tutulması talebinde bulundu. Bu talep meclisin ekim ayı dönemindeki oturumlarda görüşülecek." diye konuştu.

Kamulaşma sürecini başlattıklarını ifade eden Önal, bir taraftan imar değişikliği sürecini takip ettiklerini, bir taraftan da kompleks içindeki vatandaşa ait parselin kamulaştırılması sürecini işlettiklerini kaydetti.

Önal, "Kamulaştırma sürecinin uzun sürmesi riskine karşı belediyeden imar değişikliği istendiğini belirterek, " Müdürlük olarak bu arsanın varislerini araştırdık ve tespit ettik. Vatandaşlarla anlaşma, emlak değeri tespiti ya da mahkemeye intikal gibi süreçler en az 6 ay sürebilir." dedi.

Önal, bu nedenle belediyenin meclisinden önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılarında vatandaşa ait personelin ayrı tutularak yeni bir karar alınmasını istediklerini anlattı. Önal, belediye başkanını bu konuda destekçi olacağından endişeleri olmadığını kaydetti.

Isparta'ya yapılacak olan ve 100 milyon liraya mal olması beklenen 600 yataklı hastane projesinde ihaleye çıkılabilmesi için ağustos ayında belediye meclisi tarafından imar değişikliği yapılmıştı.

Hastane projesiyle dağınık durumda bulunan hastanelerin tek çatı altında toplanarak daha etkin ve hızlı bir sağlık hizmeti sunulması, Isparta'nın sağlık kenti olması yönünde bir adım daha atılması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler