Otizm Değil Cehalet Bulaşıcıdır

Otizm Değil Cehalet Bulaşıcıdır

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Kasım 2019 10:49
Otizm Değil Cehalet Bulaşıcıdır

Altı nokta Körler Derneği Isparta Şube Başkanı İsmail Er, Aksaray'da bulunan Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli öğrencileri yuhalayan velilere tepki gösterdi.

"Otizm değil ama cehalet bulaşıcı bir hastalık" diyen Başkan Er, Anayasa'nın 42. maddesini hatırlatarak, "Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz. Yani o veliler suç işliyor" ifadelerini kullandı.

 Altı Nokta Körler Derneği Isparta Şube Başkanı İsmail Er, konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti; “Sevgili dostlar, Aksaray ilinde Mehmetçik Okulunda otizmli çocuklara ve ailelerine yapılan insanlık dışı eylemi ve insafsızca yapılan davranışları esefle kınıyorum. Bir Aksaraylı olarak da utanç duyduğumu belirtmek istiyorum. Dostlar, toplumumuzu engellilere karşı duyarlı, anlayışlı, saygılı ve hoşgörülü olmaya davet ediyorum. Bugüne kadar bu konularla ilgili pek çok çalışma ve faaliyet gerçekleştirdik ama ne yazık ki hala engelli bir bireyi okulda istemiyorlar, komşu olarak istemiyorlar hatta toplu taşıma araçlarında birlikte seyahat etmek bile istemiyorlar. Otizm değil ama cehalet bulaşıcı bir hastalık.

Hala engellilerle birlikte yaşamaktan rahatsız oluyorlar. Bu ne acı bir tablodur. Eğitim almak engelli ya da engelsiz herkesin eşit yararlanacağı bir haktır. Kaynaştırma eğitim yönetmeliği de buna istinaden çıkartılmıştır. Bu hakkı engellilerin elinden almaya, onları ötekileştirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle engellilerin de rahatça yaşayabileceği bir toplum hasretiyle; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.