Partiküler Madde Oranı Ortalamanın Üstünde Çıktı

Türkiye genelinde en yüksek kükürtdioksit ortalaması Tekirdağ'da, partiküler madde ortalaması ise Afyonkarahisar'da gerçekleşti

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2011 13:28
Partiküler Madde Oranı Ortalamanın Üstünde Çıktı

Türkiye genelinde en yüksek kükürtdioksit ortalaması Tekirdağ'da, partiküler madde ortalaması ise Afyonkarahisar'da gerçekleşti. Mart ayında kükürtdioksit ve partiküler madde ortalamalarında sınır değer ve uyarı eşiği aşıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayı Hava Kalitesi İstatistiklerini yayınladı. Buna göre Mart ayında kükürtdioksit ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri sırasıyla Tekirdağ, Şırnak, Edirne, Bitlis ve Muğla oldu. Aynı dönemde partiküler madde ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri ise Afyonkarahisar, Bolu, Isparta, Osmaniye ve Sakarya olarak belirlendi.

-SINIR DEĞER VE UYARI EŞİĞİ AŞILDI-
2011 yılı Mart ayında il ve ilçe merkezlerinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen SO2 ortalamaları incelendiğinde, Kısa Vadeli Sınır Değeri Çanakkale, Hakkari ve Tekirdağ'da aşılırken, İlk Seviye Uyarı Eşiği ölçüm yapılan hiçbir istasyonda aşılmadı.

Aynı dönemde PM10 ortalamaları incelendiğinde, KVS Değeri ve İlk Seviye Uyarı Eşiği birçok il ve ilçe merkezinde aşılmış olup, KVS Değerinin aşıldığı gün sayısı 3 ve daha fazla olan il ve ilçe merkezleri Afyonkarahisar, Bolu, Isparta, Şanlıurfa, Karaman ve Düzce'dir. İlk Seviye Uyarı Eşiğinin aşıldığı gün sayısı 3 ve daha fazla olan il merkezi ise Şanlıurfa olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler