Periton diyaliz ünitesi açılıyor

Isparta Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi bünyesinde periton diyaliz ünitesi açılıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ekim 2010 09:44
Periton diyaliz ünitesi açılıyor

Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı ve Diyaliz Merkezi Sorumlusu Dr. Davut Akın, böbrek hastalarına hemodiyaliz, periton diyaliz ve böbrek nakli olmak üzere 3 farklı tedavi yöntemi uygulandığını söyledi.

Tedavilerden en idealinin böbrek nakli olduğunu vurgulayan Dr. Akın, ancak birçok nedenden dolayı böbrek naklinin birçok hastada mümkün olamadığını belirtti.

Diyaliz Merkezi'nde açılacak olan periton diyaliz ünitesi ile ilgili bilgiler veren Dr. Akın, “Hastanın karnına bir katater yerleştiriyoruz. Hasta evinde birkaç kez periton sıvılarını katater vasıtasıyla karnına veriyor. Bu sıvıyı 7-8 saat içinde tutup sonra yeniden geri alıyor. Bu tedaviyi uygulayacak hastamıza 20 gün boyunca eğitim almış hemşiremiz uygulama sürecini öğretecek” dedi.

Periton diyalizin hemodiyalize göre ikinci plana atıldığını belirten Dr. Akın, diyaliz merkezlerinde öncelikli olarak hemodiyaliz tedavileri uygulandığını, periton diyaliz tedavisinin geri planda kaldığını söyledi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler