Rahat bir uyku için 3 adım

Uykunun kalitesi gün içerisindeki performansımızdan sağlığımıza kadar herşeyi etkiler. Sağlıklı bir uykuya ise 3 adımda kavuşabilirsiniz...

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Ekim 2010 12:16
Rahat bir uyku için 3 adım

Alkol aldıktan sonra daha rahat uykuya daldığınızı düşünebilirsiniz. Size kötü bir haberimiz var. Ancak sevgilinizin salondaki koltuğunda uyuyakalmışsanız alkolün işe yaradığını söyleyebiliriz.

Alkol, uykunun özellikle son döngüsünü aksatır. Uykuya daldıktan 4 saat sonra alkol zihninizi yıpratmaya ve sizi rahatsız bir duruma sokmaya başlar. Uykunuz daha hafif bir hal alacak, ani uyanmalarla uykunuz sık sık bölünecek ve sanki hiç uyumamış gibi hissedeceksiniz. Bu şekilde geçen 3 gecenin ardından ilk etkisi kalmasa da uzun süreli alışkanlık haline geldiğinde yaşamınızı olumsuz etkileyecektir.

Yatıştırıcı olduğu kadar kasların da gevşemesine neden olan alkol, normal şartlarda horlamayan kişilerde uyku sırasında solunum yollarının daralması nedeniyle uyku apnesi bir sonuçlara da davetiye çıkarabilir. Uykuya dalmakta zorluk çeken ve koyun sayma yönteminin işe yaramadığını savunan kişiler ne yazık ki bu durumdan habersiz yatmadan önce uyku ilacı yerine az da olsa bir miktar alkolü tercih etmektedir.

Spor Yapın Ancak...

Uyumak için başvurulan başka bir yöntem ise yatağa gitmeden önce spor yapmaktır.

Düzenli spor yapmak uyku bozukluğunu önemli oranda azaltmaktadır, ancak uyuyabilmek için gece yatmadan önce spor yapılması aksine sağlıksız bir uykuya neden olur.

Vücut ısımız düştüğünde uykuya dalmak normalden çok daha kolay olacaktır. Yapılan egzersizlerle vücut ısındığı için bu süre 4 ile 6 saat arasında değişecek ve uykuya dalmanız daha zor hale gelecektir. Spor yapmak yerine alınan sıcak bir duş sonrasında vücudunuzun soğuması maksimum 2 saat süreceğinden hem daha uykuya dalacak hem de sağlıklı ve dinlendirici bir şekilde uyumuş olacaksınız.

Horlamanın Çözümü Aslında Çok Basit!

Uyku düzeninizi bozmadığınız takdirde uyuyabilmek için eş dostla dışarı çıkıp içmenize gerek kalmayacaktır. Alkol almadığınız için de rahatlıkta uyuyacak ve horlama sorununuz kendiliğinden çözülecek.

İç saatiniz beynin üst kısmında bulunan ve kiyazmatik çekirdek diye adlandırılan bir yapıdır. Bu saatin ayarını bozmamak için kahvaltı, öğle ve akşam yemeğini atlamamak ve her gün aynı saatte masaya oturmanız gerekmektedir.

Spor yapmak vücudun düzenli çalışmasını sağlayacağından uykunuz da doyurucu olacaktır. Bu nedenle sabahları yapılan spor yardımı ile uyku hapı almanıza gerek kalmadan etkili bir şekilde uyuyabileceksiniz.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.