Rüya Proje

Kayseri'de, 40 yıl önce Zamantı Nehri üzerine yapılması planlanan, 1976 yılında programa alınan ve Develi, Yahyalı, Yeşilhisar Sulama Projesi tamamlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2010 15:56
Rüya Proje

Kayseri'de, 40 yıl önce Zamantı Nehri üzerine yapılması planlanan, 1976 yılında programa alınan ve Develi, Yahyalı, Yeşilhisar ilçeleri arasında kalan 57 bin 666 hektar alanı sulayacak olan Develi Ovası Sulama Projesi tamamlandı.

DSİ 12. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 1976 yılında yatırım programına alınan Develi Ovası Sulama Projesi, planlama raporunda bütün olarak ele alınmasına rağmen iki merhaleye ayrıldı.

Birinci merhalede, Ağcaşar ve Kovalı barajları ile bunlara bağlı çalışacak sulama kanalı inşaatları 1987 yılında tamamlanarak, 18 bin 416 hektar alan sulu tarıma açıldı.

İkinci merhale için 1991 yılında yapılan Zamantı Regülatörü ve Derivasyon Tüneli inşaatı ihalesini kazanan Ünal Akpınar İnşaat İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş, ödenek yetersizliğinden dolayı 10 yılda projenin yüzde 20,11'lik bölümünü tamamlayabildi.

40 YIL ERKEN BİTİRİLDİ
Projeye yeterli ödenek tahsis edilmediğinden 2002 yılına kadar yüzde 20 seviyesinde kalan proje, bu tarihten sonra ödeneğin artırılması sayesinde hız kazanarak tamamlandı ve hizmete açılma aşamasına gelindi.

2002'ye kadar işleyen ödenek takviminin aynı şekilde işlemesi durumunda, projenin 2050 yılında bitirilmesi öngörülmüştü.

Proje, 31 Ekim Pazar günü saat 14.00'de düzenlenecek törenle hizmete açılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferansla katılacağı açılış törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da gelmesi bekleniyor.

PROJE 3,5 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK
Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri üçgenindeki yaklaşık 20 bin çiftçi ailesinin büyük ölçüde sulu tarım yapmasına olanak sağlayacak proje, ekonomiye de önemli katkıda bulunacak. 3 ilçe arasında kalan 57 bin 666 hektar alanı sulayacak olan proje, 2010 yılı birim fiyatlarına göre 252 milyon liraya mal olacak. Ekonomiye yıllık 70 milyon lira katkı sağlayacak proje, 3,5 yılda kendini amorti etmiş olacak.

Proje, Türkiye'nin sayılı kuş cennetleri arasında yer alan ve Ramsar Konvansiyonu'na dahil edilen 264 kuş türü ile 400 değişik bitki türünün barındığı 17 bin 200 hektarlık alanı kapsayan Sultansazlığı Doğal SİT Alanı'nın su ihtiyacı da karşılayacak.

Tünel açma çalışmaları sırasında ortaya çıkan 380 litre/saniye içme suyu, halen Sultansazlığı'na veriliyor. Bu sayede iklim değişikliği ve küresel ısınmayla ortaya çıkan kuraklıktan Sultansazlığı Kuş Cenneti'nin en az etkilenmesi sağlanmış durumda.

Tünelden çıkan yer altı suyu, yörede bulunan yerleşim birimlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını da karşılayacak.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler