Sadece Maaş Ödeyebiliyoruz

Yalvaç'ın Bağkonak beldesi Belediye Başkanı Mevlüt Gürsal, İller Bankası payının ancak maaş ödemeye yettiğini, hizmet için gelirlerinin olmadığını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Şubat 2011 16:41
Sadece Maaş Ödeyebiliyoruz

Yalvaç'ın Bağkonak beldesi Belediye Başkanı Mevlüt Gürsal, İller Bankası payının ancak maaş ödemeye yettiğini, hizmet için gelirlerinin olmadığını bildirdi.
    
Mevlüt Gürsal, yaptığı açıklamada, belde belediyelerinin zor bir süreçten geçtiğini, rutin belediyecilik hizmetlerinden başka bir yatırım yapamadıklarını söyledi.
    
Belediyeinin Maliye ve SGK'ya 107 bin lira borcu bulunduğunu kaydeden Gürsal, İller Bankası'ndan kendilerine ayrılan paranın ancak belediyede çalışan işçi ve memurların maaşını ödemeye yettiğini, paranın yüzde 40'nın da borçlara kesildiğini anlattı.
    
TBMM'de kabul edilen Torba Yasa sayesinde vatandaşların belediyelere olan borçlarında yeniden yapılanmaya gidildiğine değinen Gürsal, şöyle konuştu: ''Bu sayede artık unutulmaya yüz tutmuş alacaklarımızı tahsil etme imkanı bulacağız. Belediyemizin halktan alacağı 200 bin lira civarında para bulunuyor. Bunların bir kısmı emlak vergisi, su parası, bir kısmı da öğrenci taşıma işinden kaynaklanıyor. Gecikme cezalarının affedilmesi ve borçların taksitlendirilmesi ile vatandaşımızın bu borçlarını ödeyeceğini düşünüyoruz. Şu an beldemizde yaşayan 53 vatandaşımızı alacaklarımız için icraya vermiş durumdayız. Alacaklarımızı tahsil ettiğimiz takdirde bu parayla beldeye hizmet etmeyi planlıyoruz'' dedi.
    
Maddi imkansızlıklara rağmen ellerinden geldiğince yatırım yapmaya çalıştıklarını kaydeden Mevlüt Gürsal, toplu konut sahasında kanalizasyon ve su şebekesi işlerini tamamladıklarını, 3 kilometrelik şebekenin bitirildiğini, ancak kanalizasyon iletim hattını henüz yapamadıklarını anlattı.
    
DSİ tarafından belde içindeki taşkın önleme deresinin duvarlarının yapıldığını ifade eden Gürsal, bu çalışma sonrasında imar planına göre açılması gereken yolları açtıklarını, kilit parke taşı döşeme işini ise önümüzdeki dönemde yapmayı planladıklarını bildirdi.
    
Gürsal, beldenin ihtiyacına cevap vermeyen su deposu yerine 500 ton kapasiteli ve 800 bin lira keşif bedelli su deposunun ihalesini gerçekleştireceklerini de belirterek, bu projenin de İller Bankası tarafından sağlanacak hibe kredi ile yapılacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.